Věděli jste, že adventní věnec si můžete také upéct?

K Vánocům již tradičně patří adventní věnce. Dnešní nabídka v obchodech je velmi široká, stačí si jen ukázat prstem anebo si zadat zakázku podle svých představ. Přesto někdy není na škodu si udělat čas a vytvořit si věnec vlastní. A pokud nemáte rádi neustále opadané jehličí na ubruse, lze si udělat věnec s vizovického těsta, s kterým se pracuje jako s plastelínou. Můžete do toho zapojit celou rodinu, minimálně děti se rozhodně vyřádí.

Na takový střední věnec se smíchá 500 g mouky s 200 ml vody a půlkou čajové lžičky octu. Pokud chcete věnec větší nebo víte, že budete vytvářet hodně ozdob, zvyšte dávky mouky, vody a octa ve výše uvedeném poměru (např. 750 g mouky, 300 ml vody a ¾ čajové lžičky octu atd.). Těsto se musí pořádně prohníst, alespoň 20 minut určitě, ale raději více. Dobré je dělat to třeba u televize. Jakmile je těsto opravdu hladké a bez hrudek, zabalte jej do igelitového sáčku a dejte jej přes noc odpočinout do lednice.

Až jej druhý den vytáhnete, začněte s ním okamžitě pracovat. Těsto, se kterým zrovna nepracujete, přikryjte plastovou nádobou nebo hrncem (je to rychlejší odklopit, než neustále těsto rozbalovat a zabalovat), aby neokoralo. Plochu, na níž budete s těstem pracovat, je lepší namastit sádlem či olejem, aby se těsto nepřilepovalo.

Podle požadované tloušťky a velikosti si ukrojte kus těsta a vyválejte několik delší válečků, které poté zapleťte (jako u vánočky). Záleží na tom, jaký chcete cop, jestli tenčí, to Vám postačí válečky dva, nebo silnější, což už budou potřeba tři, nebo můžete i více. Anebo podle toho upravte tloušťku válečků. Cop stočte do kruhu a snažte se jednotlivé konce spojit tak, aby navazovaly. Pokud se to nepovede, tak se to poté schová pod nějakou ozdobu.

Pro tvarování dalších částí můžete použít vykrajovátka, nožík, pinzetu, nůžky na manikúru (dobře se s nimi stříhají např. ostny ježků) a malířský štětec. Na ozdobu je vhodné koření – hřebíček, nové koření, kmín, anebo i kandovaný pomeranč či pomerančovou kůru, zrníčka máku nebo kávová zrna. Vyválejte si těsto na tenký plát a vykrojte z něj např. rybičky. Nožíkem opatrně udělejte žábry a kulatým koncem náplně do propisky udělejte šupinky. Oko kapra udělejte z hřebíčku či kousku kandovaného pomeranče. Dále si vyrobte mašličky. Vyválejte si tenké válečky a vytvarujte je do mašličky. Vykrojte si lístky a nožíkem do nich vyryjte strukturu listu. Ani růžičky nejsou tak složité. Z válečku si ukrojte kousek těsta a vytvarujte si placičku na okvětní lístek. Na středový základ se zavine jeden lístek a postupně se přidávají další, aby to vypadalo jako růže. Konec se poté dole zastřihne, aby se květ zpevnil. Růžičky napíchnuté středem na párátko se poté přitlačí na věnec. Párátko tam samozřejmě nenecháváme. Prostě si můžete vytvořit jakékoliv zvířátko, postavičku, stromek či rostlinku, ozdobu, jakou chcete.

Podle svíčky si buď vytvořte do svícnu důlek, aby se tam svíčka vešla, který ozdobně vroubkujete, nebo si udělejte z těsta obdélníček o výšce 2 – 2,5 cm a podle šířky svíčky (aby se tam vešla, ale nemusí to být přímo na těsno, aby se jí tam po upečení snažili horko těžko vtlačit a bezúspěšně), který stočíte do prstýnku a umístíte na svícen. Anebo u širokých svící si vykrojte hvězdičky, jednu větší, jednu menší, a dejte je na sebe tak, aby se jednotlivé cípy nepřekrývaly. Po upečení svíčku trochu roztopte a nechte vosk na hvězdu nakapat a dokud je ještě teplý, svíčku do něj položte a nechte ztuhnout. Každé místo, kam budete pokládat nějakou ozdobu, by se před tím mělo potřít trochou vody (k tomu ten štětec).

Můžete si i vybrat barvu věnce. Pravděpodobně nebude zelený jako z větviček (ale můžete jej zkusit po upečení ozdobit ještě nějakou mašlí, buď za použití lepící pistole nebo by mohl postačit i karamel či jen jednoduše uvázat), ale záleží, čím jej potřete. Pokud pouze vodou, bude mít po upečení bělavější barvu (výsledek se samozřejmě odvíjí i od použité mouky, chlebová udělá věnec tmavší, nazlátlejší), při potření vajíčkem, dostane věnec hezky zlatavou barvu anebo jestli chcete opravdu tmavý, potřete jej kávou.

Pokud máte již všechno toto hotové, dá se věnec do trouby. Ta by měla být vyhřátá na 50° C. Vizovické těsto se spíše suší než peče. Když začne zlátnout, můžeme postupně přidat teplotu na 80° C – 100° C a pečeme dozlatova.

Tyto výrobky jsou určeny čistě na ozdobu nikoli k jídlu. Bohužel však docela dost chutnají molům. Ale je možno je pro jistotu trošku přestříkat biolitem a to by mělo dostatečně pomoct.

Publikováno: 02. 11. 2012

Kategorie: Ostatní

Autor: Nikola Vondrová