Postup při zájmu o půjčku

Máte zájem o půjčku? Pak je potřeba si tu správnou vybrat. Přinášíme návod, jak správně půjčku zvolit.

Bankovní či nebankovní?

Máte nenadálé životní události, které je potřeba řešit půjčkou? Půjčit si peníze není těžké, ale vybrat si vhodnou půjčku ano. Je důležité vědět, zda hledáte účelovou nebo neúčelovou půjčku, také co budete touto půjčkou financovat: auto, bydlení, vybavení domácnosti? Hledáte bankovního či nebankovního poskytovatele půjčky? Odpovíte-li si na tyto otázky, ušetříte si mnoho času při výběru té správné, protože se výrazně sníží okruh možných poskytovatelů půjček. V případě, že se rozhodnete pro půjčku neúčelovou, obdržíte vyšší úrok, stejně tak vyšší úroky mívají některé nebankovní společnosti. Bankovní půjčka je ideální pro ty, kdo nemají záznamy v registrech dlužníků a mohou doložit pravidelný příjem. Podle zodpovězených otázek si pak vyberete typ půjčky a nabídky jednotlivých půjčkových společností mezi sebou porovnejte.

Porovnávejte půjčky

Při porovnávání půjček se zaměřte na ten nejdůležitější parametr – sazbu RPSN, která ukáže, kolik za půjčku zaplatíte celkem během jednoho roku. Je potřeba vždy zohlednit nejen výši splátek či úroky. Podívejte se také na různé doplňkové poplatky, například pojištění neschopnosti splácet. Klienti často mají touhu získat co nejvýhodnější úvěr, ale často se nechají nalákat klamavou reklamou. Ačkoliv se jedná o velmi důležitý pojem, o tom co je RPSN má představu pouze každý osmý žadatel o půjčku. Podle výzkumů neumí 85% dotázaných vysvětlit, co že to ta RPSN vlastně je. Pomocí online kalkulačky, kterých je na internetu mnoho, si snadno spočítáte, která půjčka je pro vás nejvýhodnější a která naopak nejméně výhodná. Její ovládání je snadné:
  • nastavíte částku
  • nastavíte délku splácení
  • zvolíte si typ půjčky
Během pár vteřin vám chytrá kalkulačka ukáže to, co chcete vědět. Navíc v této kalkulačce získáte pouze ověřené poskytovatele. Nemusíte se obávat, že byste narazili na podvodníky. Půjčit si peníze je s pomocí online srovnání půjček snadné. Vybranou půjčku si můžete sjednat okamžitě online, kdy budete přesměrováni na příslušný formulář.

Jaké můžete prokázat příjmy?

Prokázání příjmů, schopnost úvěr splácet je jeden z důležitých kroků, které po vás banka i nebankovní společnost budou vyžadovat. Jednodušší je prokázat příjmy pro zaměstnance, ale i zde se banky liší v tom, zda chtějí potvrzení o výši příjmu, výplatní pásky nebo výpis z účtu i za několik měsíců zpětně. Jste-li ve zkušební době, nemusí banka brát takovýto příjem v potaz. U některých nebankovních společností není dokládání příjmů vyžadováno vůbec.

Jakou máte úvěrovou historii?

V České republice existují tři registry, které evidují vaši platební historii klientů bank, nebankovních poskytovatelů půjček, leasingových společností i mobilních operátorů. Banky prověřují všechny registry. Půjčka bez registru se dnes již takřka nevyužívá. Je najdete je především u nebankovních společností, které své zákazníky prověřují jiným způsobem dle svých interních předpisů. O výpis ze svého registru dlužníků si můžete požádat i sami. Budete tak mít jistotu, zda jak na tom je vaše kreditní historie ještě dříve, než se vypravíte pro půjčku.

Češi ve výběru úvěrů tápou

Tři čtvrtiny obyvatel České republiky tvrdí, že mají problém se správným výběrem půjčky. Nevhodně vybraný úvěr pak má často katastrofální následky. Problém při výběru půjčky je fakt, že se lidé neorientují ve finančních produktech a naprosto jim nerozumí. Problémem je také špatně zvolená výše úvěrů. Lidé, kteří potřebují jen pár tisíc si nezřídka půjčí mnohem více a pak nastává problém se splácením.

Publikováno: 08. 02. 2018

Kategorie: Finance

Autor: Nikola Vondrová