Nepsaná pravidla zdravého spánku

Spánek je pro nás velmi důležitý – organismus by bez něj nemohl správně fungovat. Vlastně by nefungoval vůbec, protože nedostatek spánku vede k jeho zhroucení a následně smrti. To, jak se cítíme z fyzického i duševního hlediska, do značné míry reflektuje jeho kvalitu a množství. Kvalitní spánek je jako doping - cítíme se po něm dobře. Nedostatek či nekvalitní spánek naopak vede k moha negativním projevům. Ze studie odborníků z Princetonské univerzity vyšlo najevo, že nevyspalí lidé mají tendenci k přejídání, nemají chuť na sex, trápí je problémy s vnímáním, tloustnou a jsou mnohem náchylnější na onemocnění, protože jejích imunitní systém jednoduše nepracuje, jak má. Chcete-li problémům souvisejícím s nedostatkem či špatnou kvalitou spánku předejít, ohlídejte si následující:
  • omezte příjem cukru, jeho nadbytek vede k nespavosti,
  • ideální teplota prostředí pro spánek je 18 °C
  • bezprostředně před ulehnutím do postele nesledujte televizi ani smartphone či tablet,
  • mnohem kvalitnější spánek mají lidí, kteří jsou během dne aktivní,
  • choďte spát ve stejnou dobu,
  • vyhněte se nepravidelnému stravování.
Zároveň zvažte pořízení nové matrace. Vzhledem k tomu, že je s ní tělo v přímém kontaktu po mnoho hodin, musí podporovat přirozenou polohu páteře a umožnit organismu efektivní regeneraci.

Který typ matrace zvolit?

Nabídka matrací je pestrá a je na vašem uvážení, zda vaše volba padne na kvalitní pěnové matrace, nebo dáte přednost latexu či pružinám. Specifické vlastnosti jednotlivých typů vnímáme individuálně, a není proto možné určit, který je nejlepší. Ale pokud přeci jen stojíte o konkrétní tip, zvažte pořízení taštičkové matrace – právě ta se totiž těší oblibě u širokého spektra spáčů napříč různými věkovými kategoriemi. Oproti klasickým pružinovým matracím nejsou pružiny propojeny do jediného boku. Jsou uchyceny v samostatných kapsách a mohou se lépe přizpůsobovat pohybům. Tzv. bodová elasticita je díky tomu na mnohem vyšší úrovni.

Publikováno: 17. 06. 2019

Kategorie: Zdraví a lifestyle

Autor: Nikola Vondrová