Nepodceňujte úchytky a madla. Tvoří důležitou součást interiéru

I když patří úchytky a madla do sortimentů doplňků interiérů, hrají důležitou roli. Musí plnit několik funkcí, protože nejsou jen na ozdobu. I když pravdou je, že dokážou podpořit krásu nábytku už jen tím, jak vypadají. Z klasických skříněk můžete udělat různé styly – bohémské, moderní nebo třeba venkovské právě s pomocí úchytek. Ale nezáleží pouze na vzhledu. Na co ještě byste se měli při výběru zaměřit?

Funkčnost

Minimalistické a ploché úchytky mohou být sice krásné a dobře na nábytku vypadat, nicméně můžete mít problém s otvíráním těžších zásuvek nebo drhnoucích skříněk. Používat příliš malé úchytky může být velice nepohodlné, obzvláště pokud jsou v kuchyni, kde je potřeba je otvírat několikrát denně. Mohou vám lámat nehty nebo dokonce poranit prsty. Moderní kuchyně se systémy dotahů může být poměrně složité otevřít, obzvláště na začátku, když jsou tyto dotahy ještě příliš silné. Avšak také příliš velké úchytky mohou být značně nepraktické, protože vyčnívají do prostoru. Pokud je kuchyně malá s úzkou uličkou, můžete do nich vrážet a zranit se o ně.

Materiál

Nejoblíbenější jsou samozřejmě různé kovy, protože se mohou pochlubit dlouhou trvanlivostí a snadnou údržbou. Je velice snadné je otřít klasickými čisticími prostředky, bez nutnosti drhnutí. Dostupné jsou ale také koženkové nebo kožené úchytky, které se používají například v boho (bohémském) nebo skandinávském stylu. S jejich údržbou i životností může být problém, zejména pokud jste si zakoupili levnější, nekvalitní kusy. Výhodou ale může být celá škála barev.

Úchytové profily

Pokud toužíte po tom, aby byly úchytky co nejméně nápadné, pak můžete zvolit úchytové profily. Obvykle se nachází v horní části dvířek skříňky a jsou nenápadné. I zde ale doporučujeme vyzkoušet si je předem, protože někdy mohou být jejich hrany příliš ostré, což znepříjemní každé otvírání. Úchytové profily se nepoužívají jen na běžné nebo kancelářské skříňky, ale také na zásuvky, zejména těmi pod postelemi. Mají univerzální použití a vyrábí se v různých barevných variantách.

Publikováno: 28. 09. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Nikola Vondrová