Jak chytat ryby ve vysokých teplotách, abyste byli úspěšní

Pokud nejste začínající rybář, jistě víte, že chystat ryby v tropických letních teplotách není vůbec snadné. Někteří rybáři během největších veder k vodě vůbec nechodí, jiní mají své vyzkoušené praktiky, na které se spoléhají, když chtějí lovit i během letní dovolené. Ve vysokých teplotách je ve vodě méně rozpuštěného kyslíku, než když je voda studená. Ryby mají méně kyslíku, a tak jsou zpomalené jakoby unavené, ospalé. Ale i ve vedrech lze chytit kdejakou rybu, stačí jen vědět, jak na to.

Vyhýbání se nejvyšším teplotám

I během léta se teploty střídají. Vydejte se na ryby brzy ráno nebo pozdě večer. Najdou se rybáři, kteří v létě loví téměř zásadně v noci, klidně třeba ve čtyři hodiny ráno. Před rozbřeskem bývají ryby solidně aktivní, stejně jako večer před setměním. Na revízech, na nichž je povolen lov od 4 do 24 hodin, si můžete směle zachytat v chladnějších denních a nočních hodinách, tedy od 4 do 8 hodin a od 21 do 24 hodin. Někde je přes léto nonstop režim, což umožňuje nahodit rybářský prut klidně ve dvě a čekat do šesti, sedmi hodin, než začíná velké teplo.

Zachytejte si v tzv. sloupci

Šikovní rybáři rybaří bez obav, že nic nechytnou, i v těch největších vedrech a mají úspěch. A čím to je? Rybám připravují nástrahu ve sloupci, tedy ne ze dna, jak je běžné, ale s pomocí plovoucí nástrahy jako jsou plovoucí pelety, boilies, rybářské extrudy, burizony, pečivo nebo foukaná kukuřice. U hladiny jsou ryby většinou apatické a pohybují se ve sloupci i u hladiny. Vyzkoušejte lov na plavanou ve sloupci, při němž nastavíte menší hloubku,u než je v místě lovu. Anebo volte položenou s průběžnou montáží a dlouhým návazem. Návazec v délce okolo metru i mnohem delší může slavit velký úspěch, nástraha bude jen pár desítek cm od hladiny. Zig rig je název montáže s extrémně dlouhým návazcem. Vnadící směs obsahující plovoucí částice bude pro krmení výborná. Sušší krmení zajistí, že se budou drobné částice krmení vznášet v celém vodním sloupci.

Choďte tam, kde je dost kyslíku

Najděte si vodu, v níž je i v létě dostatek prokysličené vody a ryby tak nejsou líné. Proudové řeky mohou být tou správnou volbou, stejně jako jakékoli jiné řeky. Nejvíc prokysličená místa v řekách jsou pod jezy. I revízy jako rybník s přítokem z lesního potoka bude cool. Neustále zde přitéká okysličená voda, což by mohlo lákat ryby k přítoku. I rybník, v němž se přečerpává voda z řeky čerpací stanicí může být dobrým místem na chytání. Jakmile je čerpací stanice zapnuta a silný proud vody dopadá na hladinu rybníka, může se vám při lovu dařit.

Pozor sami na sebe

Nemyslete však jen na to, jak se chovat a kde lovit, abyste i v parnu chytli hezký úlovek. Dejte pozor, abyste z lovu odcházeli zdraví a vitální. Ve vedrech mějte se sebou stín, tedy rybářský deštník. Bez možnosti schovat se před sluncem je to po pár desítkách minut k nevydržení. Třeba rybářský deštník, pokud není jiný rybářský přístřešek, může být skladnou dostačující volbou. Abyste viděli i za slunce všechno, co chcete a potřebujete, nezapomeňte na polarizační brýle, které chrání nejen oči před ostrým sluncem, ale pomáhají vidět lépe pod hladinu a najít ryby u hladiny a ve sloupci. Nepodceňujte ani dostatek tekutin, protože i když se vám zdá, že se nepotíte, opak je pravdou. Stejně tak nebuďte hrdiny dny a hezky se natřete opalovacím mlékem. Mít popálená záda, uši, nos, kolena…

Publikováno: 22. 08. 2021

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Nikola Vondrová