Palačinka, lívanec, amoleta. Kdo se v tom má vyznat?

Dostali jste chuť na palačinku či omeletu? A co takhle si raději udělat amoletu. Případně lívanec... Pokud se v gastronomické terminologií poněkud ztrácíte a netušíte, jaký (a zda vůbec) je mezi zmíněnými pokrmy rozdíl, nepřestávejte číst. Uděláme vám v tom jasno. Palačinka a omeleta patří mezi klasické předkrmy či zákusky. Obojí vypadá téměř identicky - může se jednat o srolovaný i nesrolovaný plátek osmažené hmoty. K osmažení se používají stejné pánve na palačinky / omelety, ale jedinou společnou surovinou je vejce. Někteří gurmání tvrdí, že palačinka by měla být sladká a omeleta slaná, ale v praxi to může být třeba naopak. Rozdíl spočívá v možných ingrediencích, kterých je neuvěřitelně mnoho. Pokud dáte na palačinku sýr nebo salám, bude slaná. Omeletu potřete marmeládou a rázem je na světě sladký dezert. A jen tak mimochodem, někteří kuchaři nedají při přípravě omelet dopustit na pánve wok.

Tak jak to tedy je?

Nebudeme vás dlouho napínat. Palačinka se vyrábí z mouky, kdežto omeleta se bez této přísady obejde. Další rozdíl spočívá ve způsobu přípravy. Palačinka se smaží po obou stranách a omeleta jen po jedné, a to tak, že se hmota naklání po pánvi, aby se propekla po celé ploše. Tento způsob přípravy dělá těsto na omeletu „vzdušnějším“.

A co lívanec?

Lívanec nemá od palačinky daleko, ale opět jsou zde rozdíly. Konkrétně v použití droždí a kypřícího prášku. Lívanec je kynutý, palačinka nikoliv. A jak je to s „amoletou“? Tento regionální výraz sice silně připomíná omeletu, ale ve skutečnosti jde o moravské označení pro palačinku. Nechápete? Najděte si ve slovníku, jak se slovensky říká zelí.

Dostali jste chuť?

Ať už nakonec zatoužíte po omeletách, lívancích nebo palačinkách, nezapomínejte na vhodně zvolené vybavení. Kvalitní, levné a designově atraktivní pomocníky seženete například v oficiálním e-shopu české značky Tescoma. V nabídce nechybí zmíněné pánve na palačinky a lívanečníky.