Jak si vybrat slunečník, aby vás skutečně ochránil před slunečním žárem?

Pobyt na zahradě může prospět vašemu fyzickému zdraví. Venku se lépe relaxuje. Obzvláště, když je zahradní sestava přesně podle vašeho gusta. Může obsahovat plastový nebo naopak přírodní nábytek, závěsné křeslo, zahradní lehátko či jiný zahradní nábytek. Pokud není vaše venkovní posezení zastřešené, měl by se nedílnou součástí stát také zahradní slunečník.

Zahradní slunečník a jeho důležitost

O tom, že bychom se měli chránit před škodlivým UV zářením víme. Používáme k tomu opalovací krémy. Avšak pobyt ve stínu může také prospět. A k tomu může pomoci právě slunečník. To nejdůležitější, podle čeho byste svůj slunečník měli vybírat, je správná sluneční clona. Zahradní slunečník by měl mít ochranný faktor UPF 50+ což znamená, že asi 98 % škodlivého UV záření je blokováno látkou slunečníku.

Možností je několik

Pokud chcete svůj slunečník často přenášet, pravděpodobně vám vystačí menší velikosti a nižší hmotnost. Existují ale i opravdu veliké slunečníky, které zčásti simulují zastřešení zahradního posezení. V tomto případě je dobré, když je možné slunečník naklánět podle toho, jak jde slunce na obloze, abychom stále zůstaly v krytu stínu. Pod stínem velkého slunečníku se skryje mnohem více osob.

Slunečník podle typu konstrukce

Slunečníky můžeme rozlišovat také podle toho, kudy je vedena jeho středová tyč. Moderní slunečníky jsou skvělé v tom, že mohou být postaveny tak, aby nepřekážely. Klasická středová tyč je u jednodušších modelů, vede uprostřed kolmo k zemi a může trochu překážet. Pokud se rozhodnete zainvestovat trochu více, můžete si koupit slunečník s boční tyčí, který překáží mnohem méně. Můžete jej naklánět podle potřeby.

Slunečník podle materiálu konstrukce

Hliníková konstrukce je lehčí, ale dražší. Ocelová konstrukce je obvyklá u větších slunečníků, může ale rezivět, proto by měla být ošetřena proti korozi. Hmotnost ocelové konstrukce je vysoká. Dřevěné slunečníky jsou stylové, stabilní i odolné, avšak připlatíte si za ně.

Publikováno: 28. 02. 2023

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Nikola Vondrová