Jak vybrat olej do motorky?

Bez oleje a maziva žádná motorka nepojede. Je stejně důležitý jako chladicí a brzdové kapaliny nebo přídavná světla a stejně jako ony má svá určitá specifika, kterých je potřeba se držet. Motorový olej je obecné označení pro minerální oleje, které fungují jako mazivo v motorech. Chrání ho před korozí a zároveň ho ochlazují a čistí. Mají i těsnicí funkci. Základní skupiny se dělí na minerální oleje, které se vyrábí zpracováním ropy, syntetické oleje, které jsou vyráběné uměle a méně se odpařují, a polysyntetické oleje, které vznikají smísením obou předchozích olejů.

Do jakého motoru se hodí jaký olej?

Vhodný olej najdete v pokynech od výrobce, obecně se dá ale říct, že minerální oleje patří do motorů s nižším výkonem a do starších strojů. Novější motorky budou vyžadovat syntetické či polysyntetické oleje. Pokud na oleji není přímo uvedeno, o jaký druh se jedná, řiďte se číslem před písmenem W. Minerální oleje jsou značené čísly 0 až 5, polysyntetické 6 až 14 a syntetické od 15 výš. Dalším faktorem pro výběr oleje je motor. Dvoutaktní motorka vyžaduje pouze olej pro dvoutaktní motory, jinak hrozí zadrhávání motoru v náročnějších jízdních podmínkách a jeho trvalé poškození. Tento olej vám umožní rychlý start za studena. Čtyřtaktní motory odvádí mnohem těžší práci než stejné motory určené pro automobil, proto odolejte pokušení jim „dopřát“ olej určený pro auta. Moto oleje pro čtyřtaktní motor jsou speciálně vyvinuté, zajišťují ochranu před opotřebováním a vysokými teplotami, snadněji se s nimi řadí a zároveň pečují o převodovku.

Jak častá je nutná výměna?

Jak často je třeba měnit olej vám napoví servisní knížka, nic ale nezkazíte ani tehdy, když budete olej měnit po každé sezóně. Delší životnost motoru za to stojí. Doporučuje se však vždy volit olej se shodnými parametry, ač třeba od jiného výrobce. Pokud budete měnit horší olej za lepší, hrozí riziko ucpání mazacích kanálků.

Publikováno: 30. 08. 2022

Kategorie: Auto/moto

Autor: Nikola Vondrová