Malování dětských obrázků na stěnu

Aby dětský pokoj vypadal útulně, často na zdi lepíme speciální nálepky ve tvaru zvířátek nebo oblíbených pohádkových postaviček. Jenže vydrží jen do chvíle, než dítě přijde na to, že se nálepky dají strhnout. Některé sice dokáží vydržet ledacos, ale pokud se dítě opravdu snaží, nakonec strhne každou nálepku. Existuje ovšem lepší možnost, jak na stěnu zvěčnit obrázek. Můžete ho namalovat. Zde najdete návod, jak to provést.

Co budete potřebovat?

  • Zvětšenou šablonu

  • Hřebík nebo rádlo (galanterní kolečko), lepicí pásku

  • Bavlněný hadřík a křídu

  • Malé štětečky a válečky

  • Barvy

Nejprve si vyberte obrázek, které by se vašemu dítěti líbil. Nejlepší jsou obrázky z omalovánek, které se vám budou dobře překreslovat a vymalovávat. S vybraným obrázkem pak navštivte kopírovací centrum, kde vám ho zvětší do požadované velikosti.

Doma si šablonu položte na měkký povrch (například koberec) a pomocí hřebíku nebo rádla propichujte jednotlivé linie obrázku, jako byste se snažili je obkreslit. Až budete hotoví, přiložte šablonu ke zdi a přilepte lepicí páskou.

Do bavlněné tkaniny nastrouhejte křídu. Můžete použít i jiný typ prášku, například popel ze spálených novin. Nastrouhanou křídu v bavlně zmáčkněte do uzlíčku a jemně uzlíčkem bouchejte přes šablonu do míst, kde máte propíchané linie. Tomuto procesu se říká tupování a používá se i při dělání plněných buchet. Když následně šablonu ze zdi odděláte, zůstane vám na stěně spousta bodů. Tyto body spojte tužkou nebo rovnou štětcem s barvou. Pak můžete začít vymalovávat stejně jako omalovánky.

Nejlepší je začít s barvou, která je v obrázku dominantní. Pak postupně vymalovávejte jednotlivé plochy. Dávejte si pozor, aby na sebe jednotlivé barvy vzájemně dotýkaly a nevznikaly mezi nimi nevzhledné bílé mezery. Navíc musíte jednotlivé barvy nanášet až ve chvíli, kdy předcházející barva doschne.

Během celého procesu si musíte i na spoustu věcí dát pozor. Při vybarvování větších ploch nanášejte na stěnu raději méně barvy. Jinak vám bude stékat po stěně. Vybírejte si proto i menší štětce. Při tupování si hlídejte, aby se z uzlíčku nedostávalo velké množství nastrouhané křídy. Mohly by se vám poškodit linie obrázku a navíc by křída mohla vsáknout do malířské barvy na stěně.

Existují na trhu i tzv. samodržící šablony. Jejich výběr je však velmi omezený. Pokud chcete opravdu originální obrázek, musíte si šablonu vytvořit sami. Nebo použijte projektor a obrázek si na stěnu jednoduše přehrajte.

Publikováno: 03. 12. 2012

Kategorie: Zdraví a lifestyle

Autor: Nikola Vondrová