Seznamte se se základními typy pil a způsoby jejich využití

Není pila jako pila, a proto byste se měli před nákupem seznámit se základními typy a jejich vlastnostmi. Připravili jsme pro vás praktického průvodce, díky kterému nešlápnete vedle.

Kotoučová pila

Kotoučová pila nebolí okružní pila či cirkulárka nachází využití při řezání dřevěných desek a latěk, ale také při práci s kovy. Stabilnější a bezpečnější je stolní kotoučová pila. Praktické využití cirkulárky je velmi pestré - přijde vhod při řezání běžných materiálů v rámci domácích oprav, stejně jako při zpracovávání masivního dřeva. Předpokladem efektivní práce je vždy výběr vhodného kotouče. V menších dílnách nachází uplatnění stolní kotoučové pily.

Pásová pila

V případě pásových pil hraje roli materiál, který máte v plánu řezat, protože nejde o univerzální přístroje. Pásové pily na dřevo mají o něco menší výkon než kotoučové, ale umožňují přesnější řezání (díky ukotvení ve stojanu). Oproti řezání s cirkulárkou je kvalitní pásová pila na kov či dřevo bezpečnější – materiál je ukotven a nehrozí posunutí či sklouznutí.

Pokosová pila

S pokosovou pilou lze řezat pod určitým úhlem, tzn. Zkoseně. Praktické využití nachází v domácí dílně i při rekonstrukcích – například při řezání lišt či parket. S touto pilou je možné provést čistý řez i pod úhlem. Z hlediska základního dělení se rozlišují ruční a elektrické pokosové pily. K dostání jsou také pokosové pily s akumulátorem a moderní zařízení s laserovým paprskem pro přesné měření úhlu řezu.

Řetězová pila

Řetězová pila je mobilní, snadno přenosná, a proto se nejčastěji používá v terénu, obvykle při řezání stromů na zahradě či v lese. Při výběru se orientujte podle řezní délky a výkonu. Motorové řetězové pily nabízí o poznání větší výkon než elektrické, ale vyžadují určitou údržbu (doplňování oleje a benzínu).

Publikováno: 13. 06. 2018

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Nikola Vondrová