Pravda o rekonstrukci domu svépomocí

Vážně přemýšlíte nad tím, že byste si dům zrekonstruovali sami? Ne, že by to nešlo, ale máte představu, co to obnáší? Kdo tím neprošel, často si ani neuvědomí, co všechno musí umět udělat, sehnat a zařídit, než jeho dům dostane nový kabátek. Po vlastní zkušenosti s rekonstrukci staršího vesnického domku bude mé příští stěhování určitě do novostavby.

Povolení, rozpočet a kde na to vzít

Jestliže nechcete dělat stavební úpravy, není nutné povolení, ale práce na domě je třeba ohlásit. Pokud měníte dispozici v domě a chcete bourat některé zdi, je nutné vyjádření statika, aby se vám domeček nezhroutil jako ten z karet. Horší už to je se stanovením rozpočtu. Můžete vycházet z průměrných cen za materiál, ale počítejte, že ne vždy se vám povede nakoupit výhodně. Takže je nutná nějaká rezerva. Jestli nemáte o cenách stavebního materiálu vůbec žádnou představu, raději se poraďte s odborníkem. Určitě vám pomůže například projektant, od něhož budete mít nakreslené plány přestavby. Nejtěžší je, jako vždy, sehnat dost peněz. Jestliže jste si vzali hypotéku nejen na koupi, ale rovnou i na přestavbu domu, máte vyhráno. My jsme opravovali zděděný dům, takže bylo nutné nějakou půjčku vyřídit.

Kde si požádat o půjčku a podle čeho vybírat

Nemusíte pobíhat od banky k bance, v dnešní internetové době stačí zadat parametry do srovnávače půjček a ten vám najde všechny vhodné možnosti. Pro nás vyšla jako jednoznačně nejlepší nebankovní půjčka se zástavou nemovitosti. Důvody? Nebankovní poskytovatelé vám půjčí peníze rychle a bez zbytečných obstrukcí, jejich schvalovací proces netrvá tak dlouho jako v bankách a podmínky jsou schůdnější. Nemusíte například dokládat výši příjmu, což ocení živnostníci a podnikatelé. Často nevadí záznam v registru dlužníků a pokud jde o úrokovou sazbu, nebankovní půjčky už se těm bankovním ve výši dost přibližují. A zástava nemovitosti? Vzhledem k tomu, že půjčku hodláme včas a do koruny splatit, nebojíme se o střechu nad hlavou. Konec konců i hypotéční banky si vezmou váš dům do zástavy.

Devatero řemesel

Jestli se chcete pustit do rekonstrukce svého domu svépomocí, představuje to umět spoustu činností. Měli byste zvládnout všechny zednické práce od stavění zdi po štukování, umět si udělat vodoinstalaci i položit střechu. V rámci rekonstrukce se obvykle dělají i rozvody elektřiny, to už je pro laika dost nebezpečná záležitost. My jsme velice rychle přišli na to, že se v určité fázi bez pomoci šikovných odborníků neobejdeme, ale také že se nesmí podcenit úrazové pojištění, protože každou chvíli hrozí nebezpečí, že si něco uděláte. A taky pojištění schopnosti splácet úvěr, kdyby opravdu k něčemu došlo. Jestli jste zručný řemeslník a všechny tyhle činnosti vás baví, možná oceníte, že jste si dům přestavěli vlastními silami, za sebe na rovinu píšu, že už tím nikdy nechci znovu projít.

Publikováno: 10. 02. 2023 / Aktualizováno: 23. 06. 2017

Kategorie: Finance

Autor: Nikola Vondrová

Tagy: přestavba bydlení | půjčka na rekonstrukci