Co je to imobilizér a jak ho deaktivovat?

Možností, jak zabránit krádeži vozidla, je celá řada, ale málokterý mechanismus funguje tak bezvadně jako imobilizér. Určitě jste o něm už slyšeli – a pravděpodobně chrání i vaše auto. V tomto článku se dozvíte, co imobilizér je, ale také tipy, jak odpojit imobilizér.

Základní charakteristika zařízení

Imobilizér je elektronické zařízení integrované přímo ve vozidle. Jeho účelem je zamezení nastartování motoru, pokud nedojte k aktivaci správným klíčem (elektronickým kódem). Ten bývá uložený v čipu v klíči nebo jiném zařízení. O rozpoznání kódu se stará RFID čtečka umístěná v zámku, o porovnání pak řídící jednotka. V případě, že jednotka nerozpozná správný kód, vyšle příkaz k uzavření průtoku paliva do motoru a zabrání tím nastartování. V minulosti bylo poměrně jednoduché kód zkopírovat, moderní imobilizéry však využívají pokročilé šifrovací technologie nebo proměnlivé kódy. Kód imobilizéru bývá potřebný také při přístupu do nastavení automobilu. Pokud se z nějakého důvodu porouchá, je nutné vyměnit vadné moduly. Mezi nejčastější příznaky poškozeného imobilizéru patří nefunkční centrální zamykání, vypínání motoru po nastartování a samozřejmě i nemožnost nastartovat. Cena opravy se pohybuje v tisících korun. Tip: Chcete se o problematice dozvědět více? Deaktivacemi imobilizéru, ale také dalšími speciálními službami, jako je například reaktivace airbagové jednotky, se zabývá slovenská společnost MTE (mte.sk).

Imobilizér je možné deaktivovat

Pokud si momentálně nemůžete dovolit opravu imobilizéru nebo se do ní z nějakého důvodu nechcete pouštět, můžete nepříjemnou situaci vyřešit deaktivací. Vypnutí imobilizéru stojí několik set korun. K vypnutí imobilizéru se používá speciální zařízení a technologie. Obvykle se deaktivuje v řídící jednotce motoru nebo v immo boxu. U moderních vozidel se používá emulátor generující přesně určenou sekvenci kódů.

Publikováno: 21. 07. 2021

Kategorie: Auto/moto

Autor: Nikola Vondrová