Půjčka na dovolenou? Když už se zadlužit, tak jedině chytře!

Léto je v plném proudu a každý řeší, kam vyrazit na dovolenou. Přitom nemalé procento českých domácností je v takové finanční situaci, že si dovolenou nemůže zaplatit z vlastních zdrojů. Navíc nejde jenom o zahraniční dovolenou, ale také o pobyty v tuzemsku. Proto není divu, že během léta každoročně vzrůstá počet zájemců o půjčku na dovolenou. Je to rozumná volba? Jaké jsou rizika, na co si dát pozor a podle čeho půjčku vybírat?

Co říkají statistiky

Statistické údaje o půjčkách na dovolenou se hodně liší. Důvodem je skutečnost, že tento finanční produkt není samostatně evidován. Většina zájemců si totiž půjčí rychlou půjčku ihned na cokoliv, u které není potřeba zdůvodnit, na co ji žadatel potřebuje. Přesto lze podle několika statistických údajů konstatovat, že na dovolenou si půjčuje přibližně každý dvacátý Čech. Vyšší procento zájemců je obvykle v krajích s větší mírou nezaměstnanosti, mezi které patří např. Ústecký kraj. Naopak nižší počet žadatelů je v Praze nebo ve Středočeském kraji. Dalším zajímavým ukazatelem je informace, že až třetina lidí si půjčuje na dovolenou opakovaně.

Je půjčka na dovolenou rozumným krokem?

Obecné pravidlo bezpečného půjčování říká, že půjčka na dovolenou by měla být pro každého tabu. Hlavním důvodem je skutečnost, že dovolená, kterou si nemůžete dovolit, patří mezi zbytné věci.

Co je potřeba si uvědomit

 1. Dovolená slouží hlavně k odpočinku. Ten vám sice půjčka na dovolenou dopřeje, ale jenom dočasně. Po návratu budete muset začít dluh okamžitě splácet, někdy naběhne termín první splátky již v průběhu dovolené. Pohoda z odpočinku tak může být rázem pryč, zejména když nemá dlužník takové příjmy, aby se splátky nijak nedotkly jeho dosavadní životní úrovně.
 2. Pokud se zadlužíte kvůli dovolené, může se stát, že vám budou chybět peníze na nečekané výdaje v budoucnosti. Pravidelné splátky totiž výrazně sníží možnost spoření do rezervy.
 3. Jakákoliv nesplacená půjčka snižuje vaši bonitu. Proto pokud si půjčíte na dovolenou, již nemusíte dosáhnout na další půjčku, kdybyste ji na něco potřebovali.
 4. Každý dluh je rizikový. Stačí, když dlouhodobě onemocníte nebo přijdete o pravidelné příjmy v původní výši a dostanete se do problémů se splácením. Proto by si měl každý rozmyslet, zda mu zrovna půjčka na dovolenou za takové riziko stojí.

Když už si půjčit, tak chytře

Jestliže se, navzdory našemu varování, rozhodnete na dovolenou půjčit, postupujte chytře a držte se následujícího návodu:
 • Nenechte se zlákat různými reklamními taháky, ale zaměřte se rovnou na krátkodobé půjčky. Ty totiž váš finanční rozpočet nezatíží na zbytečně dlouhou dobu.
 • Krátkodobé půjčky jsou navíc obvykle poskytovány velmi rychle. Proto jste díky nim schopni koupit i cenově výhodný zájezd last minute nebo akční letenku, na které jste zrovna narazili.
 • U rychlých půjček je vhodné se zaměřit na půjčky bez dokládání příjmů. Ověřování příjmů u zaměstnavatele nebo jejich dokládání celý schvalovací proces žádosti zbytečně prodlužuje.
 • Jestliže jste měli v minulosti problémy se splácením jakýchkoliv dluhů, můžete mít zápis v registru dlužníků. To by mohla být komplikace pro schválení žádosti. V takové situaci je vhodnější vybrat půjčku bez registru, u které se registry dlužníků neprověřují.
 • Vždy se podívejte, zda nemůžete získat první půjčku zdarma. Tu nabízejí pouze některé společnosti v případě, že u nich podáváte žádost poprvé. Když půjčku splatíte v řádném termínu, nebude vám účtován úrok a obvykle ani žádný poplatek.
 • Rychlé půjčky je nejlepší vybírat prostřednictvím online srovnání půjček. Porovnání obsahuje všechny důležité informace na jednom místě, včetně možnosti podat online žádost o vámi vybranou půjčku.
 • Pokud byste se rozhodli půjčit větší částku, nezapomeňte na možnost pojištění schopnosti splácet. Pojištění sice nabízejí jenom někteří poskytovatelé půjček, ale v případě nemoci, úrazu nebo ztráty zaměstnání se může vyplatit.
Úplným závěrem znovu apelujeme na zodpovědný přístup. Vysněnou dovolenou je lepší si koupit z vlastních ušetřených peněz. Do té doby pro vás existuje mnoho zajímavých a cenově dostupnějších variant, jak si užít volné dny i s malým rozpočtem. Jestliže se pro půjčku na dovolenou přesto rozhodnete, požádejte o ni pouze u prověřených nebankovních společností nebo rovnou u banky.

Publikováno: 02. 07. 2017

Kategorie: Finance

Autor: Nikola Vondrová

Tagy: půjčka na dovolenou