Dovolená ve znamení horských túr po Evropě

Láká vás horská turistika, ale Alpy, Tatry či Pyreneje už znáte jako své trekové boty? Zamiřte do jihovýchodní Evropy, kde vás čeká výstup na Triglav, procházka Velkým a Malým Kavkazem a nádherné přírodní scenérie s dechberoucím výhledem.

Gruzie pro náročné turisty

Gruzie nabízí turistům mnoho lákadel, tím největším jsou ale bezesporu hory. Ať už máte chuť na nenáročné výstupy, procházky zelenou krajinou nebo chcete pokořit nějakou tu pětitisícovku, jste tu správně. Při náročnějších túrách není od věci zaplatit si průvodce Gruzie. V regionu Kazbegi najdeme nejvyšší horu Gruzie s výškou 5033 m. n. m. Nahoru se leze několik dní, avšak dají se zde podnikat i kratší výlety. Co třeba vystoupit k ikonickému kostelu Nejsvětější Trojice? Výšlap z městečka Stepancminda zabere méně než dvě hodiny. Poblíž městečka Mestia se nachází jeden z nejnáročnějších vrcholů Gruzie – Ušba. S 4690 m. n. m. se této hoře přezdívá Matterhorn Kavkazu, ale je určená pouze pro zkušené turisty. Začátečníkům se doporučuje výstup na vyhlídku s křížem.

Všechny cesty vedou na Triglav

Slovinský Triglav se dá zdolat hned několika způsoby. Nejnáročnější a nejdelší je trasa malebnou dolinou Triglavských jezer. Kromě pohádkové krajiny po cestě potkáte několik horských chat, které poskytnou úkryt před nepřízní počasí nebo zasloužený odpočinek po cestě. Pokud chcete Triglav zdolat během jediného dne, vydejte se ferratovou cestou Tominškova pot, která vede z údolí Vrata. Výstup zabere jen nějakých šest hodin, ale o to větší převýšení vás čeká. Jedná se o „zlatou střední cestu“, kterou zvládnou i méně zkušení turisté. Jestliže cestujete s dětmi nebo patříte mezi horaly-začátečníky, vydejte se nenáročnou trasou dolinou Krma. Jedná se o čistě pěší trasu, kterou lze zdolat i v zimním období. Neměla by vám zabrat více než deset hodin, samozřejmě si ji ale můžete rozložit do delšího časového úseku.

Publikováno: 30. 08. 2022

Kategorie: Cestování

Autor: Nikola Vondrová