Proč začít s Nordic walking?

Většině z nás možná název Nordic walking nic moc neřekne, ale když vám připomeneme oblíbený vtip o skupince lidí, kteří vypadají, že si zapomněli doma běžky, už budete jistě doma! Ano, je to ta chůze s hůlkami.

Proč do toho jít?

Nejistým lidem v pohybu či s nějakou vadou, dodávají hůlky stabilitu a oporu v terénu. Zapojíte svaly téměř celého těla, čímž podpoříte cirkulaci krve a lymfy, otevřete hrudník a tím si zvýšíte příjem kyslíku. Samotné hůlky a pohyb s nimi, vám pomohou udržet vyrovnané tempo, protože si najdete svůj rytmus. Nedovolí vám zkrátka se jen tak loudat.

Vůbec to není taková legrace!

O tom, že je Nordic walking náročný, ví ten, kdo s ním začal, své. Po zvládnutí dobré techniky, při které musí být dodrženo několik pravidel, která přikládáme níže, můžete vyrazit prakticky kamkoliv. Skupinově či individuálně do města, do kopcovitých terénů a díky zabudovaným hrotům i na hůře dostupná a kluzká místa. Je také možné se zúčastnit různých kurzů či závodů ve vašem okolí.

Jaká pravidla dodržovat?

Základem jsou hůlky, jejich výběr a nastavení. Pořiďte si kvalitní a materiál dle vašich potřeb. Například karbonové hůlky jsou lehké, tvrdé a vedou otřesy. Druhy hůlek jsou dva – vysouvací, neboli teleskopické, které mají tu výhodu, že jsou skladné. Ale pro náročnější a pravidelnou chůzi je lepší ta druhá, pevná varianta. Jak nastavit výšku holí? Vzorec je následující – výška postavy (cm) x 0,68 = výška hole. Poznáte to tak, že držíte-li hůl, loket svírá vedle těla pravý úhel. Pro běh je však lepší mít hůlky o něco delší. Správná chůze je pak podmíněna skutečně větším pohybem. Nedělejte žádné drobné krůčky a nepohybujte hůlkami pouze před sebou! Správně tedy člověk kráčí vzpřímeně, ruce při odpichu se pohybují až za zády, díky čemuž protahujeme ramena. Kroky děláme spíše delší, pohupujeme se v kolenou, došlapujeme na patu a ruce se pohybují tak, že protilehlá ruka s hůlkou se zapíchne v úrovni protilehlé paty. Při pohybu zapojujeme celé tělo. A na závěr, nezapomínejte, že Nordic walking je jako každý jiný sport. Neoddělitelnou součástí je protažení, zahřátí svalů, udržení tempa a následný strečink a relaxace. Doplnit jej můžete doma skvěle gymnastickým míčem, posilovací gumou, či posílit střed těla třeba na bosu. Každý, kdo chce žít v aktivním tempu, by si měl vytvořit zálibu v různých sportovních činnostech, venkovních i vnitřních. Jen tak vás nepřekvapí rozmary počasí a můžete si užít pravidelně pohybu, ale také rozmanitosti.

Publikováno: 19. 05. 2022

Kategorie: Zdraví a lifestyle

Autor: Nikola Vondrová