Blahodárná termoterapie: Jaké jsou její účinky a kam si za ní zajet?

Nedílnou součástí bohaté nabídky tradičních lázeňských procedur je termoterapie. Jak napovídá název, jedná se o terapii, v rámci které se využívají účinky přidávaného nebo odebíraného tepla. Co byste o ní měli vědět – a kam za ní vyrazit?

Pozitivní a negativní termoterapie

Jak již zaznělo v úvodu, termoterapie nemusí spočívat pouze v oteplování (pozitivní termoterapie). Léčebné účinky může mít také chlad (negativní termoterapie neboli kryoterapie). Oba typy procedur lze rozdělit na celkovou a lokální formu – podle toho, jestli teplo působí na celé tělo, nebo jen na určitou partii. Terapeut by měl klientovi doporučit vhodný typ procedury s ohledem na konkrétní požadavky.

Účinky pozitivní termoterapie

Pozitivních účinků, které jsou připisovány celkovému i lokálnímu oteplování, je celá řada. Organismus reaguje na náhlou změnu teploty např. zúžením a následným rozšířením cév. Dochází také k uvolnění svalů a s nimi i křečí. Lokální forma termoterapie je mnohdy využívána coby analgetikum pro utlumení bolesti. I proto tento typ terapie často využívají sportovci a lidé, kteří čelí nadměrné fyzické zátěži.

S jakými procedurami se setkáte v rámci lázeňské péče?

Pokud si dopřejete lázeňský pobyt v Turčianských Teplicích, dostanete možnost absolvovat bahenní koupele, ale také parafínové a rašelinové zábaly. Teplota obkladů dosahuje 50 – 55 C a zaručeně vám uleví od bolesti.

Dalším nesporným přínosem lázeňských procedur na bázi termoterapie je celkové posílení důležitých tělesných funkcí, příznivý vliv na látkovou výměnu a mimo jiné i povzbuzení obranyschopnosti. Dostatečným důvodem, proč si zajet do lázní, je sám o sobě relaxační a uvolňující efekt.

Publikováno: 28. 06. 2021

Kategorie: Zdraví a lifestyle

Autor: Nikola Vondrová