Proč si všímat poškozeného krytu u klíčů od auta?

Bereme je do ruky několikrát denně, ale rozhodně se k nim úplně jemně nechováme. Klíče od auta často jen tak někam pohodíme z výšky do misky nebo na stůl v kanceláři, a jen málokdy nás napadne podívat se, zda jsou v pořádku. Pravidelná kontrola nás přitom může zachránit od hodně starostí.

Raději opatrnost

Při výrobě autoklíčů samozřejmě dochází k mnoha testům, které si vyžádají samotní výrobci aut. Testuje se jejich odolnost při pádu z výšky, zvládnout by měly i vyprání v pračce nebo přejetí autem. Jsou tak vcelku odolné, přesto se může stát, že dojde k jejich poškození a naštípnutí ochranné plastové krytky. I když to můžeme považovat za drobnost, které není potřeba věnovat pozornost, opak je pravdou. Dovnitř klíčů a jejich krytů nevidíme, proto nemůžeme posoudit, jak moc. Je z venku drobné poškození opravdu drobné i zevnitř.

Mnoho skrytých funkcí

Pokud ke svému autu máme vystřelovací klíč, snadno se stane, že i jen takové drobné poškození bude v budoucnu znamenat velkou komplikaci, klíč se uvnitř zasekne a nebudeme ho moct vystřelit ven, abychom ho použili, případně naopak nepůjde schovat dovnitř do krytu. Určitě bychom se neměli pouštět do opravy svépomocí, protože autoklíče se skládají až ze 40 různých komponent a nejspíš by se nám nepovedlo dát vše dohromady tak, jak patří. V krytu autoklíčů se nachází také dálkové ovládání centrálního zamykání a třeba i čipy s kódem pro imobilizér. Místo opravy jen prasklého krytu bychom si tak mohli způsobit mnohem větší problémy, které by vyžadovaly by stejně vyžadovaly profesionální zásah, ale celá oprava už by se prodražila. Jednou za čas bychom tak měli věnovat pozornost svým klíčům od auta a podívat se, zda se neviklají, zda planžeta dobře drží uprostřed krytu a ten nemá nějaké praskliny nebo úlomky. Pokud přijdeme na případné poškození, s opravou bychom neměli otálet.

Publikováno: 31. 07. 2022

Kategorie: Auto/moto

Autor: Nikola Vondrová