Ztráta klíče od auta není konec světa. Jak postupovat?

Ten, kdo nikdy neztratil žádný klíč, se bude podivovat, jak je to možné. Vždyť přece klíče jsou jedna z věcí, na kterou si dáváme pozor a je jedno, zda jsou od auta, bytu nebo kanceláře. I přesto se ale ztratit umí a pak je potřeba vše řešit.

Bez klíče auto nenastartujete

Možností, jak o autoklíč přijít, je totiž opravdu mnoho. Od zapomenutí na neobvyklém místě přes vypadnutí z kapsy až po utopení v řece, ztrátě na výletě s rodinou nebo oblíbené zapadnutí do kanálu. Způsobů je tolik, že nejdou ani vyjmenovat a dokud se s některým z nich nesetkáte, nemáte ani důvod věřit. Závěr je však u všech stejný: máte auto a nemáte k němu klíč. Další postup se odvíjí především od toho, jak moc jste na podobnou situaci připraveni. V ideálním případě máte doma nebo u někoho náhradní klíč, nejhorší verze pak znamená, že nemáte ani náhradní klíč ani jakýkoli dokument k němu. Řešit se však přesto ztráta musí, nejde jen tak nechat auto stát a zapomenout na něj.

Honba za novým klíčem

Vaše první kroky by v každém případě měly vést do specializované firmy, která umí klíče vyrobit. U starších vozů je to celkem snadné, jednoduše se udělá kopie klíče a máte po starostech, novější vozy už jsou ale složitější. Na klíčích totiž bývá dálkové ovládání centrálního zamykání, čip s kódy pro imobilizér nebo další funkce spojené s řídící jednotkou. Kromě výroby nového klíče tak musíte počítat i s překódováním. Většinou při koupi novějšího typu vozu dostanete kromě dvou klíčů také kartu s kódy, které jsou nutné pro výrobu dalších klíčů. Pokud vám jeden klíč chybí, zařiďte výrobu nového bez prodlení, abyste opět měli dva. Je to levnější řešení, pokud nemáte po ztrátě žádný, může se celá výroba klíčů nových pořádně prodražit. Nepůjde totiž jen o výrobu, ale i odtah auta, jeho otevření, demontáž zámků, zjištění kódů a další úkony, které pocítíte ve vaší peněžence. Na klíče si dáváme pozor, i přesto se ale nehoda může stát. Jakmile ztrátu zjistíte, jednejte a zařizujte klíče nové.

Publikováno: 23. 01. 2020

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Nikola Vondrová