Proč mít slepice? Důvodů je hned několik

Stále více lidí si uvědomuje, že kvalita vítězí nad kvantitou. Vlastní vejce jsou tak skutečně opěvovaným výsledkem snažení i každého začátečníka. Proč mít slepice?

Zužitkovat, co se dá

Kolik se toho v naší domácnosti vyhodí i přes to, že se snažíme, abychom neplýtvali. Několik slepiček se jistě bude mít skvěle. K chovu slepic toho přitom není potřeba mnoho. Stačí kurník, základní chovatelské potřeby, dostatek zrní a čerstvé vody. A je to. Pokud máte malý kompostér, kam budou mít slepice přístup, máte další tip na přírodní dobroty pro své opeřené svěřence. Za pomocí neúnavných zobalek se tak postaráte o likvidaci odpadu z kuchyně.

Barva, kterou jinde nenajdete

Když si pořídíte slepice a uvidíte první vajíčka, budete žasnout. Velikost vajíčka bude mnohem větší než v obchodě, ale hlavně jeho kvalita se nebude dát srovnat s tím, na co jste byli zvyklí z klecových chovů. Zejména v případě, kdy se slepice dostanou ke zbytkům strouhané mrkve, nebo k odpadu z mrkvové šťávy. To se budete moci těšit na žloutek téměř oranžové barvy. Karoten se postará o sluníčkový vzhled.

Víte, co konzumujete

Vlastní vejce jsou nápad, jak se postarat o soběstačnost alespoň v jednom ohledu. Nebudete podporovat nehumánní zacházení se živými tvory. Vaše slepice budou znát nejen denní slunce, ale také svůj příjemný výběh. Vy budete mít přehled o tom, co si dávají dobrého, a budete se těšit ze zdravých vajec pro svou rodinu.

Děti se naučí samostatnosti

Děti se při péči o slepice naučí, že jídlo se jen nekupuje v obchodě. Budou mít možnost si vyzkoušet pravidelné krmení a podestýlání vlastním živým tvorům. Možná zjistí, že slepice jsou velmi mírumilovné a klidné. Když větším dětem svěříte starost o slepice úplně, budou mít možnost se osamostatnit a věřit sami sobě. Zvládnou se postarat o živého tvora. Domácí vajíčka jsou zkrátka nenahraditelná.

Publikováno: 31. 03. 2022

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Nikola Vondrová