Jak vybavit obchod s potravinami?

Už dlouho sníte o vlastním obchodě? Pak je čas začít si je plnit, od toho jsou přeci sny. Než se ale dáte do realizace, je třeba zvážit několik bodů – jak by váš budoucí obchůdek měl vypadat, co v něm budete chtít konkrétně prodávat či jaké vybavení k tomu budete potřebovat.

Požadavky na prostory obchodu

S nemovitostí, kde se vaše prodejna bude nacházet, to není jen tak. Musí splňovat řadu požadavků podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví. V první řadě musí být zavedena v dostatečném množství tekoucí pitná voda, která vyhovuje požadavkům stanoveným zvláštními právními předpisy. Dále musí být v nemovitosti zajištěna také teplá tekoucí voda, která se připravuje z pitné vody o teplotě alespoň 45 °C. Chcete-li ve své prodejně využívat led, na ten se rovněž stahují požadavky:
  • musí být vyroben z pitné vody,
  • musí s ním být manipulováno v souladu s požadavky na nebalené potraviny.
V prodejně musíte mít také zajištěno dostatečné přirozené nebo umělé osvětlení, splňující normové hodnoty. Co to znamená? Že osvětlení musí odpovídat dané práci – nesmí oslňovat nebo zkreslovat barvu potravin. Prodejna také musí být dobře větraná z důvodu snížení teploty z použitého vybavení a zajištění čistého vzduchu, který neovlivní potraviny kontaminací, neobsahuje prach a různé pachy. Vybírejte proto prostory pro váš obchod s ohledem na výše zmíněné požadavky z vyhlášky Ministerstva zdravotnictví. Předejdete tak budoucím problémům.

Potřebné vybavení do obchodu

Chcete-li si otevřít prodejnu, bez potřebného vybavení se prostě neobejdete. Nejprve si vyřiďte veškeré papíry, které k provozu prodejny potřebujete. A když to máte? Čeká vás vybavení celého prostoru a příprava na dovoz a vybavení potravinami. Vybavení, bez kterého se neobejdete:
  • pokladna,
  • prodejní regály na potraviny,
  • chladící boxy,
  • váhy na ovoce, zeleninu, sýry či uzeniny.

Pokladna nesmí chybět

V žádném obchodě se bez pokladny prostě neobejdete. Na trhu je k dispozici opravdu velké množství, takže je opravdu z čeho vybírat. Než se ale do výběru pustíte, popřemýšlejte, zda je pro vás lepší dát přednost klasické levnější pokladně nebo zainvestovat a pořídit do obchodu pokladní systém, díky kterému budete mít přehled o stavu zboží, množství prodaného sortimentu atd. Tyto pokladny bývají vybaveny i vážícím systémem, takže pak nemusíte pořizovat ještě další váhy na ovoce a zeleninu.

Vystavte své zboží pomocí regálů

Regály do prodejny patří k dalšímu nepostradatelnému vybavení. Díky nim veškeré zboží hezky vystavíte, lidé budou mít potraviny na očích a lépe se jim bude vybírat. Stejně jako pokladen, tak i prodejních regálů je dnes mraky. Vybrat můžete přístěnné, oboustranné, rohové regály nebo ty, které jsou umístěné v prostoru.

Chladicí boxy pro chlazené i mražené potraviny

V případě prodeje chlazených a mražených potravin budete potřebovat chladící boxy. Ty jsou k dostání v různých rozměrech, ale klidně i podle vašich přání přímo na míru. Doporučujeme chladící boxy vybírat podle vzhledu, rozměrů, ale i energetické náročnosti. V případě, že máte v plánu prodávat maso, uzeniny, sýry, chlebíčky a další zákusky, budete potřebovat i vhodný chladící pult, který udrží dlouhou dobu potraviny čerstvé. Sáhnout můžete po samoobslužných pultech nebo pultech s obsluhou. Stejně jako u chladících boxů, i zde dávejte pozor na energetickou náročnost pultu a potřebné rozměry.

Váhy na vážení

Pokud nemáte v plánu pořídit lepší pokladní systém se zabudovanou váhou, budete je muset pořídit zvlášť. Díky tomu si budou moci zaměstnanci nebo přímo zákazníci zvážit množství nabízených potravin – konkrétně ovoce, zeleniny, masa, sýrů, uzeniny atd. Ať už máte v plánu otevřít jakýkoliv obchod, opravdu si to předem důkladně promyslete. Zvažte všechna pro i proti a udělejte si průzkum konkurence, zda by byl mezi zákazníky o vaše zboží zájem.

Publikováno: 26. 02. 2018

Kategorie: Dárky a nakupování | Podnikání a práce

Autor: Nikola Vondrová