Kypr – místo, kde se zrodila Afrodita

Kypr je bezesporu úžasné místo pro dovolenou s rodinou, jen s partnerem nebo s partou přátel. Ale proč vlastně? Co přesně dělá z tohoto ostrova jedinečnou dovolenkovou destnaci, která v mnoha směrech předčí i karibský ráj či Havaj? Připravili jsme pro vás několik zajímavostí jako motivaci pro zařazení Kypru na váš osobní seznam top destinací. Možná se budete divit, ale nabízí mnohem více než jen krásné bělostné pláže a romantické západy slunce. Praktická rada: Než se pojistíte, nezapomeňte si přečíst podmínky pro pojištění do zahraničí (seznamte se především s výlukami). Užitečné informace nabízí také odpovědi na nejčastější otázky k cestovnímu pojištění.

Zajímavosti o Kypru, které byste měli vědět

Pro milovníky romantiky je Kypr jako stvořený. Právě zde se totiž (alespoň podle místní legendy) zrodila z mořské pěny řecká bohyně Afrodita. Kouzlu tohoto ostrova propadl i římský vůdce Marcus Aurelius, který ho daroval Kleopatře. Znáte romantičtější story? Kypr je zajímavý také tím, že se zde vyrábí historicky nejstarší víno na světě. Mok Commandaria se vyznačuje sladkou a plnou chutí. V minulosti bylo víno přezdíváno jako „nápoj bohů“. Kořeny nejstaršího města na ostrově – Nikósie – sahají až do doby bronzové. První obyvatelé oblast osídlili před 4500 lety. Spoustu historických památek najdete také ve městě Pafos, které bylo zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Příznivci historie si ji zde užijí dosyta. Velkou výhodou dovolené na Kypru je, že si ji můžete užít téměř kdykoliv. Osm měsíců v roce zde panuje krásné počasí. Nechtěli byste se rovnou přestěhovat? Na ostrově můžete podnikat výlety za památkami, lenošit na pláži, ale také se vydat na objevování podmořského světa. Potápěti pobřeží Kypru milují, a to zejména díky potopenému švédskému trajektu Zenobia, který klesl pod hladinu v roce 1980.

Potřebujete cestovní pojištění?

Těšíte se? Před cestou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Kypr je sice v EU, ale evropský průkaz pojištěnce nemusí pokrýt všechny náklady na zdravotní péči. Pojištění do zahraničí levně seženete třeba u ERGO pojišťovny.

Publikováno: 30. 06. 2017

Kategorie: Cestování

Autor: Nikola Vondrová

Tagy: dovolená na kypru | kypr zajímavosti