Dodejte svému nábytku patinu: Jak na to?

Většinou, když si někdo pořizuje nový nábytek, činí tak proto, aby vypadal hezky. Nově. Ale mnozí mají rádi starožitný nábytek, rustikál. Anebo aspoň aby to vypadalo starožitně, což může být pro některé příjemnější než současná moderna.

Způsoby, jak dát nábytku punc starosti, jsou poměrně jednoduché a některé používají velmi dostupných i levných prostředků. Stačí se rozhodnout, jak starožitně by nábytek měl vypadat. Něco ve francouzském stylu – tedy praskliny v barvě, nebo něco, co by se dalo nalézt doma na půdě? Následující tipy přináší online nákupní galerie InternetovýPoradce.cz.

Ať jste si koupili nový nábytek, např. v Ikei, nebo i něco staršího, ale spíše ve světlejších barvách, vše je potřeba obrousit. Všechny plochy, se kterými budete pracovat, ošmirglujte brusným papírem, aby se seškrábl původní nátěr a mohl se vsáknout nový. Pokud chcete, aby Váš nábytek vypadal opravdu použitě, poškrábejte jej klíči, odložte si na něj něco špinavého, jestli máte kovový řetěz, párkrát jím o nábytek bouchněte. Ale samozřejmě to není nezbytné. Ostré hrany zjemněte. Dále můžete nábytek jednoduše přetřít tmavším mořidlem, třeba mahagonem, nebo i světlejším kaštanem.

Pokud jste si pořídili něco již s tmavším nátěrem, potřete místa, která bývají při používání dotyčného kusu nábytku nejvíce oprýskaná, svíčkou. Pořádně přitlačte a nešetřete s ní. Poté kus nabarvěte Vámi vybranou barvou. Na místa potřená voskem se barva nechytne a tudíž to bude vypadat jako oprýskaniny. Efektu oprýskané barvy můžete samozřejmě dosáhnout i speciální trhlinkovou glazurou (glazura krakelé). Anebo když přetřete ohoblovaný nábytek klasickou akrylovou barvu (opět dle Vašeho výběru). Tu následně přetřete pořádnou vrstvou lepidla. Nechte jej zaschnout. Ale než úplně zaschne, opět jej přetřete tou stejnou barvou. Až ta začne schnout, budou se objevovat trhlinky.

Jednoduchý způsob, všude dostupný a levný způsob, jak dodat nábytku starší vzhled, je ocet a drátěnka. Drátěnku rozštípejte nebo rozlámete na kousky, které vhoďte do zavařovací sklenice a zalijte octem. Nechte odstát 24 hodin. „Nálev“ dostane pěknou tmavou barvu. Poté už tím stačí jen nábytek potřít. Ten buď můžete ponechat tak, nebo jej ještě přetřete olejové bázi. Třeba barvou dubu. Nátěry dát dva. Až zaschnou, tak trochu vody smíchejte s trochou bílé barvy, jen kapkou. Tím pak povrch přetřete. Nábytek tak získá takovou tmavší ošuntělou barvu.

Publikováno: 13. 08. 2019 / Aktualizováno: 12. 06. 2023

Kategorie: Bydlení

Autor: Nikola Vondrová