Matcha tea osvěží nejen zmrzliny

U nás začíná ráno kávu a neumíme si start dne bez ní představit. Přesto čas od času přemýšlíme, zda by nešla něčím nahradit a nebo vynechat. Vhodnou alternativou může být čaj matcha.

Známá a povzbuzující

Na první pohled nás zaujme typickou, výrazně zelenou barvou. V posledních letech se stává oblíbenou součástí našeho jídelníčku. Čaj matcha je velmi chutný a má blahodárné účinky na naše zdraví. Nejde o žádnou novinku, v Japonsku, odkud pochází, ho znají už po staletí a po více než 800 let má i vlastní čajový obřad. Pomáhá nám se soustředěním a klidnou pozorností, protože v jednom šálku čaje nalezneme kombinaci L-theaninu a kofeinu. Ta zklidňuje mysl, ale zároveň působí povzbudivě. Neklid a občasná roztěkanost, které známe při pití kávy, se u popíjení matcha tea nedostavují. Navíc je čaj matcha vhodný i pro lidi, kteří ze zdravotních důvodů nemohou pít kávu, či jim nechutná, ale potřebují občasné povzbuzení.

Zelenější kvůli stínu

Čajovník, na které matcha tea roste, se nijak neliší od toho klasického, který známe z jiných druhů čajů, rozdíl je však v systému pěstování. Čtyři týdny před plánovanou sklizní se čajové keře řádně zastíní, aby na ně nedopadalo sluneční záření. Tím se zpomalí fotosyntéza a také se zpomalí růst keře. Lístky takového čaje jsou díky tomu mnohem tmavěji zelené, než je běžné. Pro následné zpracování se vybírají jen ty nejmenší a nejmladší lístky, aby si výsledný nápoj zachoval co nejvyšší kvalitu. Tyto lístečky se krátce spaří pro zachování chuti i nutričních hodnot a následně rozemelou na jemný prášek. Ten pak můžeme rozpustit ve vroucí vodě, abychom získali horký nápoj, nebo naopak dochutit různé potraviny a sladkosti, jako třeba letní osvěžující zmrzlinu nebo smoothie. Matcha čaj nejen výborně chutná, ale obsahuje i mnoho vitamínů, antioxidantů a aminokyselin a také podporuje imunitní systém a pomáhá pročišťování organismu. Je proto stále častěji součástí vyváženého jídelníčku lidí, kteří se zajímají o své zdraví.

Publikováno: 31. 07. 2022

Kategorie: Zdraví a lifestyle

Autor: Nikola Vondrová