Výroba granulí je téměř alchymie

Naše prababičky krmily psy zbytky od stolu, v dnešní době už ale máme o výživě zvířat lepší povědomí a pro své čtyřnohé mazlíčky chceme jen to nejlepší. Jak se ze surovin stane krmení?

Přísné normy

Výrobci granulí neustále vyvíjejí nové receptury, které nabídnou našim psům a kočkám co nejlepší poměr živin, minerálů a vitamínů. Každá značka má tak jiné složení a vyplatí se pečlivě číst etikety, abychom měli jasno, co které granule obsahují. Řídit se jen cenou nemusí být dobrá cesta, zajímat by nás mělo především složení a kvalita. Na tu mají vliv nejen vstupní suroviny, ale také technologie výroby i přeprava granulí k zabalení a expedici. Za samotnou výrobou stojí složité technologické postupy, které ze vstupních surovin ve správných poměrech vytvoří kvalitní a dobře stravitelné granule. Od prvního vložení základní suroviny až po expedici se musí dodržovat přísné normy, k čemuž pomáhají i různé stroje, potrubí a přepravníky. Mezi nejvyužívanější technologie zpracování při výrobě granulí patří pečení, extrudování a lisování granulí za studena. Každý postup má své plusy a mínusy.

Bylinky a zelenina

Granule pro psy se zpravidla neskládají jen z čistého masa. To bývá základní surovinou, doplňují ho zdroje sacharidů, jako jsou obiloviny či luštěniny. Přidává se také zelenina, ovoce, bylinky a květiny pro lepší stravitelnost, lesklejší srst nebo zdravé klouby. Přidáním bylinek se také zlepšuje vstřebávání stopových prvků a dalších prospěšných látek. V granulích by měl pes dostat kompletní škálu živin, proto je velmi důležité správné a přesné dávkování jednotlivých živin. Je téměř nemožné vše dělat ručně, vážit a míchat jednotlivé suroviny. Pro dávkování i vážení se využívají moderní stroje a potrubní systémy, které se starají o přepravu surovin k dalšímu zpracování. Po zpracování do výsledné podoby granulí pak následuje balení a expedice k distributorům, odkud se pak granule dostanou k našim chlupatým kamarádům. To, že je pes spokojený a že mu granule prospívají, poznáme snadno. I psi mohou mít citlivé zažívání a co jednomu vyhovuje může druhému škodit. Proto je na výběr mnoho druhů a značek granulí, abychom si mohli pro toho svého vybrat ty nejlepší.

Publikováno: 15. 10. 2020

Kategorie: Podnikání a práce

Autor: Nikola Vondrová