Vybíráme septik. Jak na to? A je to dobrý nápad?

Mít domácnost, tedy rodinný dům, který je připojený na kanalizaci, je považováno za nejpohodlnější řešení, pokud jde o odvod odpadní vody. Bohužel je v naší zemi stále velké množství oblastí, hlavně menších obcí, kde kanalizace stále ještě není. Místní tak logicky musí volit zcela jiné řešení. Mezi takové, které jsou dnes hitem, jasně patří:
  • jímky,
  • čističky odpadních vod,
  • septiky.
My se podíváme právě na řešení poslední, jelikož v dnešní době o něm můžeme říci, že je celkem oblíbené a vyhledávané. A jak septik vybrat? V tom Vám odborně poradíme.

Skutečně to má být septik?

Nejprve je dobré podívat se na to, zda toto řešení skutečně budete chtít a zda ho skutečně využijete. Zde je nutné nejprve začít popisem toho, co je to septik a jak funguje. Jde o nádobu, která ale není hermeticky uzavřená. Odpadní voda v něm postupně proudí, a tím dochází k jejímu čištění. Ta čistá je následně ze septiku vypouštěna ven. Může to být třeba volně do přírody, ale stejně tak může jít o vodu, která bude používána třeba na zalévání. Jasnou výhodou je tedy třeba fakt, že oproti jímkám není nutné řešit tak časté vyvážení.

Kvalita septiku a schopnost čištění odpadní vody

Toto je určitě věc, na kterou je dobré se zaměřit hned na samotném začátku. Když se podíváte na různé historické septiky, musíme říci, že nejsou příliš dokonalé a vypouštěná voda není dokonale čistá. Toto je třeba zamezit a tak doporučujeme pořídit moderní a kvalitní řešení. Sem se řadí třeba tříkomorový septik. Už název jasně napovídá, jak funguje. Odpadní voda postupně prochází skrz jednotlivé tři komory, ve kterých se postupně aktivně čistí. Následně je zaručeno, že se z takového septiku ven dostává voda v podstatě pro přírodu nezávadná.

Velikost septiku

I ta je v rámci výběru nesmírně důležitá, jelikož pokud se vybírá, je třeba, aby dostačoval velikostí. Dnes není v podstatě žádným problémem pořídit septiky, které mohou být využívány v menších rodinných domech, tak i v těch více generačních, nebo tomu může být třeba i v celé řadě různých jiných objektů, jako jsou třeba zemědělské, nebo družstevní. Co hraje hlavní roli, to je množství odpadní vody, která bude do septiku proudit a který ji bude zachytávat. Čím více lidí, tím větší septik bude potřeba. Kdo si není jistý ve výběru, ten by měl rozhodně oslovit profesionála. Hlavním důvodem je rozhodně to, že má zkušenosti, poradí, a doporučí takový, který bude vyhovovat nyní. A třeba i v budoucnu, když se rodina rozroste.

Materiál septiku

I na toto je třeba se při výběru zaměřit. Jaké materiály dnes existují? Pokud se podíváme do minulosti, tak dominoval především beton. Ten je ale pro své vlastnosti oblíbený i v současné době. Pokud ho vyberete, rozhodně nelze šlápnout vedle. Nejedná se ale o jediný materiál, ze kterého se dnes septiky vyrábějí. Osvědčenou volbou je třeba i sklolaminát, který taktéž celou řadu zájemců rozhodně nemusí zklamat. Je lehký, je moderní, je odolný a nabídne jistotu dlouho životnosti. Vše doplníme i materiálem, který je poptávaný také velmi často. O čem mluvíme? Ano, je to plastový septik, který zaručeně nezklame.

Zajímejte se také o příslušenství

Pořídit si septik pomocí našeho návodu tedy bude skutečně hračkou. Není to rozhodně nic složitého a tak se nikdo z vás nemusí ničeho bát. Na závěr dodejme, že k septiku je vhodné dokoupit také příslušenství. O jaké jde? Prioritou by měl být kvalitní poklop, který mimo jiné zajistí i bezpečnost a eliminuje pád člověka nebo zvířete do samotných útrob septiku. Dále je to průjezdová deska, nebo také měřič, díky čemuž je možné v případě potřeby sledovat aktuální hladinu odpadní vody.

Publikováno: 19. 12. 2017

Kategorie: Bydlení

Autor: Nikola Vondrová

Tagy: jak vybrat septik