Jaký je rozdíl mezi Bitcoinem a Litecoinem?

Litecoin a Bitcoin mají mnoho společných charakteristik, liší se však v hodnotě, množství nebo v tom, jak se jejich transakce potvrzují. Pokud se rozhodujete, zda investovat do jedné z těchto kryptoměn, bude se vám hodit znát jejich základní rozdíly.

Bitcoin vs. Litecoin

Litecoin je jeden z prvních altcoinů, což znamená jakákoliv kryptoměna jiná než Bitcoin. Vytvořil hol bývalý zaměstnanec Googlu Charlie Lee v roce 2011, podle Investopedia měl Litecoin reprezentovat „stříbro“ stejně jako je Bitcoin považován za digitální „zlato“.

Litecoin a Bitcoin jsou stejné v tom, že používají proof-of work.

Algoritmus

Jeden z rozdílů mezi Bitcoinem a Litecoinem je to, že používají jiný kryptografický algoritmus. Bitcoin používá SHA-256 a Litecoin Scrypt. Algoritmus Scrypt je jednodušší a také rychlejší, proto Litecoinu trvá potvrzení transakce zhruba 2,5 minuty, zatímco Bitcoinu kolem 10 minut (Investopedia).

Množství

Jeden z důvodů, proč má Bitcoin větší hodnotu tkví v tom, že jeho vytěžitelné množství nikdy nepřesáhne 21 milionů. Na druhou stranu Litecoin má stanoven limit až na 84 milionů tokenů.

Poplatky

Díky rozdílu v rychlosti potvrzených transakcí, jsou poplatky u Litecoinu nižší než u Bitcoinu. Momentálně je cena poplatku u Bitcoinu kolem 1,55 dolarů, zatímco u Litecoinu je to 0,0070 dolarů.

Zakladatel Bitcoinu chtěl, aby byl Bitcoin dostupnější a praktičtější pro každodenní používání, proto hrají poplatky a rychlost potvrzení transakce důležitou roli při rozhodování o investici.

Ve výsledku je Bitcoin populárnější než Litecoin a má také celkově vyšší tržní kapitalizaci. Je to hlavně proto, že po Bitcoinu je vyšší poptávka a má také nižší množství tokenů, čímž se stává ještě cennější. Avšak rychlejší potvrzení transakcí a nižší poplatky u Litecoinu mohou být vhodnější pro každodenní život.

Publikováno: 11. 05. 2022

Kategorie: Finance

Autor: Nikola Vondrová

Tagy: bitcoin | litecoin | litecoin vyplatí se