Podle čeho vybírat fotopast?

Fotopast je zařízení, které lze nejlépe popsat jako digitální fotoaparát, jehož spoušť je aktivována pohybem v okolí. Využití fotopastí sahá od pořizování snímků zvěře přes monitorování prostor za účelem jejich ochrany před černou skládkou až po strážení domu. Na trhu je však k dostání velké množství modelů, které se navzájem liší v mnohých parametrech a zákazník, který fotopast doposud nepoužíval, se může cítit zmateně. Jak tedy fotopast vybírat? Jaké jsou hlavní parametry, na které se vyplatí klást důraz?

Nevybíráme fotoaparát, vybíráme fotopast!

Při výběru fotopasti pro myslivce se nedejte zmást a nepřikládejte přílišný význam rozlišení fotoaparátu. Pro monitorovací činnost bohatě postačí rozlišení na úrovní 3 až 5 megapixelů. Vyšší rozlišení, stejně jako schopnost nahrávat videosekvence v HD rozlišení, jsou funkce, které využijete jen v případě, že vám jde o záběry jako takové, např. pro dokumentární videa o přírodě apod.

Osvit a reakční vzdálenost, to je oč tu běží

Na rozdíl od parametrů běžného fotoaparátu je u fotopasti velmi důležitý osvit, na trhu nalezneme pasti označené hodnotami osvitu 850 nebo 940 nm. Po fotopasti požadujeme, aby fungovala i v noci (resp. především v noci). Použití klasického blesku však není vhodné, neboť ten vždy vyplaší fotografovaný objekt, ať již se jedná o zvíře nebo nějakého nenechavce, a prozradí polohu fotopasti. Pro osvětlení objektu se proto používá infračervené světlo. To s vlnovou délkou 850 nm je okem viditelné, byť jen jako červené zažhnutí, a nejlepší volbou je proto osvit 940 nm. Opět ale platí, že pokud vám jde o kvalitu snímku, budete volit spíše klasický blesk nebo osvit světlem o vlnové délce 850 nm. Pro představu se podívejte, jak fotopasti fotí. Důležitá je i vzdálenost, na kterou reaguje pohybové čidlo. To funguje na principu detekce tepla vyzařovaného zvířetem nebo člověkem a vzdálenost, na kterou se spustí závisí i na úhlu, ze kterého se objekt k fotopasti přibližuje. Posouzení daného čidla tedy není úplně triviální a je třeba promyslet, co budete potřebovat právě pro vaše použití

Další parametry

Rozhodovat se můžete i podle dalších parametrů jako je např. zorné pole fotoaparátu, použité baterie a jejich výdrž či možnosti odesílat snímky pomocí wi-fi nebo GSM (problémy a negativa těchto řešení však často převyšují pozitiva) apod. Vždy však bude záležet především na vás a vašich potřebách i požadavcích.

Publikováno: 12. 02. 2018 / Aktualizováno: 12. 06. 2023

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Nikola Vondrová

Tagy: jak vybrat fotopast