5 zajímavostí o diamantech, o kterých jste zřejmě neměli ani tušení

Diamant je nejtvrdší nerost (v Mohsově stupnici má nejvyšší 10. místo) a po vybroušení je z něj krásná ozdoba. Ale víte o drahokamu ještě něco dalšího? Pohodlně se usaďte a rozšiřte si obzory!

1. Diamantové prsteny pochází ze starověkého Egypta

Staří Egypťané věřili, že diamantový prsten symbolizuje lásku, a že její žíla vede z prsteníčku přímo do srdce. Nošení diamantového prstenu tak mělo silnou symboliku. V Evropě se tradice ujala v 15. století, kdy prsten zdobený diamantem daroval při zásnubách své nastávající arcivévoda Maxmilián Rakouský.

2. Kvalitu určují kritéria „4C“

Jak poznáte, že elegantní diamantové náhrdelníky mají skutečně takovou cenu, za jakou se prodávají? Hodnota diamantů se posuzuje dle čtyř kritérií zvaných 4C: carat (váha), clarity (čistota), cut (brus) a colour (barva). Zdaleka nejvzácnější jsou diamanty modré, kterých je zhruba sto tisíc krát méně než diamantů ostatních barev.

3. Zájem o diamanty vzbudily celebrity

Když se něco zalíbí někomu slavnému, zájem veřejnost automaticky stoupne. A platí to i o diamantových špercích, které zažily boom ve 20. století. Herecké ikony jako Marilyn Monroe a Liz Taylor nosily nádherné briliantové náramky a další šperky, čímž se zasloužily o to, aby se na drahokamy začalo pohlížet jako na symboly ženskosti a luxusu.

4. Šperk by měl stát tři měsíční platy

Diamantové šperky jsou k mání v různých cenových relacích. Ale kolik by měla stát zásnubní prsten? V USA se většina mužů řídí pravidlem „tří měsíčních platů“. V České republice se nejvíce prodávají diamantové prsteny v cenovém rozpětí od 10 do 30 tisíc korun.

5. Diamant září díky briliantovému brusu

Charakteristický třpyt dává diamantu teprve briliantový brus. Po úpravě na tvar složený z mnoha malých plošek drahokam odráží až 99 % světla a bere dech každému, kdo se na něj podívá.

Publikováno: 16. 09. 2019

Kategorie: Móda a krása

Autor: Nikola Vondrová