Jak zastínit střešní okna?

Mezi nejoblíbenější zastínění střešních oken patří žaluzie a rolety, vybrat si však můžete také markýzy nebo dekorativní látkové stínění. Každá varianta má své výhody i nevýhody, proto vhodné zastínění vybírejte nejen podle vzhledu, ale také podle funkčních vlastností.

Zvažte také, jaké požadavky na zastínění kladete. Jde vám jen o soukromí a ochranu před sluncem? Nebo hledáte způsob, jak zabránit přehřívání interiéru a navíc v noci navodit dokonalou tmu?

Zastínění z exteriéru

Exteriérové zatemňující ​​rolety do střešního okna jsou vhodnou volbou, protože dokážou výborně zatemnit i izolovat. Finančně méně náročné jsou markýzy, které účinným způsobem odrážejí sluneční záření.

Venkovní rolety

Regulace světla, tepelná bariéra i finanční úspora – to jsou hlavní výhody vnějších (předokenních) rolet. Ty v létě zabraňují pronikání tepla do podkroví. V zimě naopak udrží až 20% unikajícího tepla a sníží tak náklady na vytápění.

Venkovní rolety můžete společně s oknem naklápět a regulovat tak množství světla. Uvítáte je například, pokud pracujete na změny a potřebujete si během dne užít nerušený spánek a dokonalou tmu. Díky exteriérovým roletám odizolujete hluk až o síle 7 dB.

Rolety jsou vyrobeny z hliníku a před oknem vytvoří těžko proniknutelný štít, který napomůže k pocitu bezpečí a ochraně před zloději. Rolety lze ovládat nejen manuálně. Díky motorickému nebo solárnímu pohonu dokáží rolety díky automatickým programům simulovat každodenní pohyb v domě i po dobu vaší dovolené, přičemž zvyšují zabezpečení domácnosti.

Vnější markýzy

Venkovní markýzy pro střešní okna dokáží jednoduchým a velmi účinným způsobem snížit vnitřní teplotu až o 6 °C. Vytváří tak v letních měsíců v podkroví příjemné klima. Způsob uchycení vnější markýzy na okně zároveň umožňuje v místnosti větrat.

Vnější markýza je vyrobena ze síťoviny, jejíž základ tvoří skelné vlákno obalené plastem. Síťovaná struktura nebrání výhledu z okna ven a nebrání přestupu světla do místnosti. Zachycuje až 78 % tepla.

Zastínění z interiéru

Vnitřní žaluzie

Chcete-li podkroví pouze zastínit, vyberte si vnitřní žaluzie. Vnitřní žaluzie pořídíte za pár set korun, s trochou dovednosti je nainstalujete i sami a při úklidu je pouze přetřete prachovkou. Lamely vnitřních žaluzií se však zejména v případě tmavých lamel snadno nahřejí a teplo předávají do vzduchu v místnosti.

Vnitřní rolety

Zastínění podkrovních oken můžete řešit také pomocí dekorativní látky. Vnitřní rolety tlumí ostré sluneční paprsky a dekorativně doplňují interiér. Na rozdíl od žaluzií se vyrábějí z jednoho kusu (zpravidla) látky. Není tedy možné regulovat průchod světla, ale pouze nastavit výšku zastínění.

Vybírejte z široké škály barev a motivů. Decentní varianty se spíše hodí do pracovny či obývacího pokoje, naopak hravé barvy a vzory dobře zapadnou do dětského pokoje či koupelny.

S látkovou roletou vytvoříte stín, ale nepočítejte s ochranou proti horku. V případě, že požadujete úplné zastínění, vyberte si látky pro zatemňující rolety. Pokud hledáte estetický prvek do oken bez přímého slunečního světla, dekorativní látky jsou to pravé.

Publikováno: 25. 06. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Nikola Vondrová