Konečně! Jednoduchý a přehledný návod na porovnání nabídek tepelných čerpadel

Internet je plný tipů na výběr tepelného čerpadla, které lze jen těžko převést do praxe. Pro ty z vás, kteří hledají maximálně jednoduchý a přesný postup porovnání tepelných čerpadel vzduch/voda, připravil web Abeceda-cerpadel.cz zcela nový obsah. Nebudeme vás dlouho napínat, samotný formulář pro porovnávání nabídek najdete na této stránce Abeceda-cerpadel.cz, před jeho vyplňováním je ale vhodné vědět následující…

Zatajuje prodejce informace? Pryč od něj!

K porovnání je třeba energetický štítek tepelného čerpadla, který musí dodavatelé u výrobků veřejně prezentovat. Stejně tak, k dispozici byste měli mít Informační list k tepelnému čerpadlu, jež musí být dle nařízení Evropské komise č 811/2013 součástí brožury či jiné dokumentace výrobku. Pokud vám prodejce tyto materiály nechce poskytnout, neztrácejte s ním čas. Poctivý prodejce kvalitních čerpadel těmito informacemi disponuje a zpravidla jimi také aktivně argumentuje, protože ví, že nabízí tepelná čerpadla s výbornými parametry.

Pozor na podvodníky

Ovšem pozor! I v případě tepelných čerpadel dochází k podvodům, kdy prodejce či dovozce udává nepravdivé parametry čerpadel. Tento nešvar nabyl takových rozměrů, že jej bylo nutné řešit na celoevropské úrovni prostřednictvím značky kvality Q, kterou získají tepelná čerpadla s odpovídajícími požadavky na výkon, které prověřil nezávislý zkušební ústav. U tepelného čerpadla se značkou kvality Q si můžete být jistí:
  • Informace o výkonu a akustickém hluku jsou pravdivé, potvrzené nezávislým zkušebním ústavem.
  • Shodou hlavních komponentů s národními i mezinárodními předpisy.
  • Prodejce či dovozce má vybudovanou servisní síť s reakční dobou 24 hodin.
  • Na tepelné čerpadlo se vztahuje plná dvouletá záruka a garance dodávek náhradních dílů po dobu dalších 10 let.
Pokud tepelné čerpadlo naopak značkou kvality Q nezískalo, je dobré zvážit jeho vyřazení z porovnávání. Při porovnání záruk je nutné si nejdříve zjistit, jestli:
  • záruka je/není poskytována jako doplňková služba za úplatu,
  • prodloužená záruka je podmíněna koupí dalšího produktu,
  • prodejce byl v minulosti schopen dostát svých závazků v rámci poskytnuté prodloužené záruky.

Porovnávejte nejen samotný produkt, ale také jeho instalaci

O vaší spokojenosti nerozhoduje pouze kvalita samotného tepelného čerpadla, ale také kvalita instalace a při ní použitých materiálů. V praxi dochází nejčastěji k situacím, kdy:
  • Tepelné čerpadlo si instaluje svépomocí sám klient.
  • Tepelné čerpadlo instaluje, coby subdodávku, stavební firma.
  • Tepelné čerpadlo instaluje přímo tým techniků prodejce.
Z pohledu očekávané kvality práce, vhodnou volbou je instalace ze strany techniků samotného prodejce, kteří mají s instalací tepelných čerpadel každodenní zkušenosti. Při nekvalitně odvedené instalaci totiž riskujete: zvýšené vibrace při provozu tepelného čerpadla, zvýšené tepelné ztráty, zvýšenou poruchovost tepelného čerpadla. Samotná kvalita instalace je něco, co nelze objektivně porovnat, téměř každý prodejce totiž tvrdí, že jím zajištěná instalace je profesionální, přizpůsobená individuálním potřebám zákazníka. I zde je vhodné se obrátit na stávající zákazníky prodejce a ověřit si pravdivost tohoto tvrzení.

Publikováno: 22. 06. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Nikola Vondrová