Jak správně vybrat termovizi? Zaměřte se na těchto 6 kritérií

Poohlížíte se po novém termovizním loveckém dalekohledu nebo zaměřovači? Možná vás překvapí, když zjistíte, jak moc jich existuje a jak vás může množství informací o nich zahltit. Dostupné typy přístrojů a jejich verze mají celou řadu funkcí, díky nimž jsou některé modely vhodnější pro určitý okruh uživatelů, zatímco pro jiné skupiny lidí nemusí být užitečné.

Termovize neboli termokamera není pro každého, kupují si je specifické skupiny zákazníků. Vždy je třeba si položit otázku, k jakému účelu chci přístroj používat. Potřebuji termovizi pro vyhledávání a pozorování zvěře, nebo ji chci používat na zbrani při lovu? Existují termovizní dalekohledy navržené pro různé účely.

1. Rozlišení senzoru

Jednou z prvních funkcí, kterou musíte zvážit při koupi termopuškohledu pro loveckou zbraň, je rozlišení senzoru. Je důležité vědět, že rozlišení tepelného senzoru se liší od rozlišení dalekohledu. Rozlišení senzoru se udává v počtu aktivních bodů (pixelů) na jednotku plochy (např. 160×120, nebo 640×512). Důležitý je také parametr, který udává vzdálenost pixelů mezi sebou (např 17 ɲm či 12 ɲm). Ze srovnání parametrů senzoru vyplývá, že čím více je pixelů a čím je menší vzdálenost mezi nimi, tím je obraz kvalitnější, „hustší“ a na pozorovaných objektech umíme rozlišit více detailů na menší vzdálenost.

Tip: Vynikající vlastnosti mají moderní termovize Hikmicro. Citlivé senzory zaznamenávají i drobné změny teploty. Poměr cena/výkon je zkrátka perfektní.

2. Rozsah detekce

Druhou zásadní vlastností, na kterou je třeba brát zřetel, je rozsah detekce termopuškohledu. Detekční rozsah pro termopuškohledy se vztahuje na vzdálenost, na kterou můžete pozorovat objekt vyzařující teplo. Existují přístroje, se kterými zpozorujete objekt i na vzdálenosti až 3 000 metrů. Jedná se o kvalitní modely s vyšší cenou. Na druhém konci nabídky existují také přístroje základní úrovně s kratším rozsahem detekce přibližně od 200 metrů. Je jen na vás, pro který typ přístroje se rozhodnete. Uvědomte si, že termopuškohled si nekupujete na rok či dva. Cena by neměla být faktorem, který rozhodne o tom, jaký přístroj si vyberete. Zvažte, v jakých podmínkách budete přístroj používat a na jaké vzdálenosti budete pozorovat zvěř - až a poté se rozhodněte pro optimální termopuškohled.

3. Zvětšení

Zvětšení definuje schopnost termopuškohledu přiblížit si to, na co se díváte. Každý termopuškohled, který si koupíte, bude obsahovat podrobnosti a specifikace o možnostech zvětšení. Jedna věc, kterou byste měli mít na paměti, je, že schopnost dalekohledu zvětšit obrázek ovlivňuje jeho rozlišení. Tyto dvě funkce jsou navzájem nepřímo úměrné. Čím vyšší je zvětšení, tím více ovlivňuje rozlišení obrazu, který můžete vidět dalekohledem.

4. Obnovovací frekvence

Obnovovací frekvence termopuškohledu definuje čas, který procesor potřebuje k obnovení obrazu. Jelikož se jedná o digitálně vytvořený obrázek, obnovování informací vložených do obrazových údajů, které vidíte, je mírně zpožděné. Obecným pravidlem, pokud jde o obnovovací frekvenci pro termopuškohledy, je, že čím vyšší je obnovovací frekvence, tím jasnější a přesnější bude obraz.

5. Průměr čočky

Průměr čočky termopuškohledu může hrát významnou roli v tom, co můžete přes dalekohled vidět a v jaké kvalitě. Zorné pole termálního loveckého dalekohledu a jeho průměr čočky jsou přímo úměrné. Čím větší je průměr, tím budete mít širší zorné pole a větší detekční vzdálenost. Toto je něco, co byste měli zvážit na základě vašich osobních preferencí a prostředí, ve kterém budete lovit.

6. Životnost baterie

Jednou z nejdůležitějších vlastností, které musíte zvážit, když hledáte vhodný termopuškohled, je výdrž baterie. Čas, který vám baterie vydrží během pozorování zvěře, hraje podstatnou roli. Obecně platí, že jedno plné nabití baterií by mělo vydržet nejméně osm hodin pracovní doby. Cokoli menšího není ideální. Ujistěte se, že máte termopuškohled s dlouhou výdrží baterie a používejte pouze kvalitní značkové nabíjecí baterie. U všech standardních puškohledů navíc existuje i možnost používat je s napájením přes power banku. Pamatujte, že přebíjení baterie může ovlivnit její životnost. Nikdy ji proto nenabíjejte déle, než je potřeba.

Publikováno: 25. 06. 2022

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Nikola Vondrová