Jak správně jezdit se psem v autě

Pro mnoho majitelů psů je jejich čtyřnohý společník důležitou součástí rodiny a často s nimi chtějí sdílet i cestování. Bezpečnost a pohodlí psa při jízdě autem jsou však nesmírně důležité. Správné zajištění psa a dodržování určitých pravidel může učinit cestování s psem bezpečným a příjemným zážitkem pro všechny zúčastněné.

Bezpečnost na prvním místě

Bezpečnost psa i řidiče musí být vždy na prvním místě. Nejlepším způsobem, jak zajistit bezpečnost psa v autě, je použít speciální bezpečnostní pás nebo autosedačku pro psy. Tyto výrobky jsou navrženy tak, aby udržely psa na svém místě během jízdy a minimalizovaly riziko zranění při náhlém brzdění nebo srážce.

Před cestou seznámení s autem

Někteří psi mohou být nervózní z jízdy autem. Je důležité postupně zvykat psa na auta a vytvářet pozitivní asociace. Začněte krátkými jízdami, možná jen pár metrů, a postupně prodlužujte dobu trávenou v autě. Kladná zkušenost a odměny mohou pomoci snížit úzkost psa.

Nikdy nechte psa volně se pohybovat

Volně se pohybující pes může být pro řidiče rozptýlením a zdrojem nebezpečí. Pes by měl být vždy zajištěný speciálním bezpečnostním systémem, jako jsou bezpečnostní pásy, autosedačky nebo přepravky.

Neponechávejte psa samotného v autě

V horkých letních dnech může teplota v autě rychle stoupnout na nebezpečné úrovně. I krátká doba zanechání psa v horkém autě může způsobit úpal nebo dokonce smrt. V zimních měsících naopak pes může rychle zchladnout. Nikdy nenechávejte svého psa samotného v zaparkovaném autě.

Zamezte zbytečnému rozptylování

Pes by měl být zajištěný tak, aby nemohl rušit řidiče nebo nezasahovat do ovládání vozidla. Rozptylování pozornosti může vést k nehodám. Ujistěte se, že pes je umístěn na místě, kde nebude bránit výhledu řidiče.

Zajistěte dostatek vody a zastávky

Pokud má cesta trvat delší dobu, nezapomeňte se zastavit, abyste psa napojili a umožnili mu vyvenčit se. Dostatek vody je také důležitý, zvláště pokud cestujete v teplém počasí.

Zabraňte přístup k nebezpečným látkám

Pes by neměl mít přístup k potenciálně nebezpečným látkám, jako jsou potraviny, rostliny nebo chemikálie. V autě by měl mít k dispozici bezpečnou hračku nebo deku.

Vytvořte příjemné prostředí

Cestování může být pro psa stresující. Ujistěte se, že má pohodlné místo, kde se cítí bezpečně. Může to být jeho oblíbený dek, polštářek nebo hračka.

Pauzy na pohyb

Při delších cestách je dobré se zastavit a nechat psa pohybovat. Krátká procházka nebo hraní na odpočívadle může pomoci zmírnit stres a utahat svaly.

Publikováno: 09. 08. 2023

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Jana Novotná