Jak nejlépe pečovat o své zlaté náušnice

Náušnice patří k prvním šperkům, které malé holčičky automaticky dostávají tzv. do peřinky, čili záhy po svém narození. Většina dámských šperkovnic vždy v sobě ukrývají alespoň jeden pár náušnic, které ženy využívají ke každodennímu nošení. V případě, že k těmto ženám patříte i vy, zaměřte se na zásady správné péče a prodlužte tak svým šperkům životnost. Stačí se držet následujících rad a vyvarujete se tak jejich předčasnému opotřebení, které není po vizuální stránce žádoucí.

Mechanické poškození a jak mu předcházet?

Náušnice jsou ozdobou uší, to samo o sobě je velkou výhodou, jelikož díky tomu nejsou tak náchylné k mechanickému poškození. Vysoké riziko poškození se naopak objevuje u prstenů, náramků a řetízků, které se snadno poničí při klasických domácích úkonech nebo v práci. Náušnice jsou vystavené riziku pouze při spaní, kdy je možné, že se ohnou nebo se dokonce zlomí. Samozřejmě to platí výhradně pro visací náušnice, náušnice kruhy. Míra rizika pak roste společně s jejich velikostí. Velký pozor si dávejte při svlékání oblečení. Celkem často se nitka tkaniny zachytne o náušnici a nepříjemnost je rázem na světě. Takové visací náušnice jsou při této aktivitě nejcitlivější vůbec. Právě z těchto důvodů jsou obvykle opatřeny nesletovaným očkem, které se pouze otevře. Případná oprava není díky tomuto systému otevírání nikterak náročná a při nahodilém zachytnutí nedojde k poranění ušní dírky.

Když dojde na poškození povrchu náušnic

Ať už své zlaté náušnice využíváte každý den, či pouze příležitostně, můžete jejich povrch poškrábat nebo dokonce zapříčinit změnu jejich původní barvy. Zakoupený šperk se vlivem určitých faktorů opotřebí. Jedná se o zcela přirozený jev, nedávejte to proto za vinu nekvalitnímu materiálu. Zásadním činitelem pro oxidaci, neboli tzv. zčernání zlata a stříbra se stává kosmetika. Z těchto důvodů doporučujeme i nové zlaté náušnice nasazovat až po použití kosmetických přípravků, a to nejlépe po uplynutí minimálně 10 min. Ve stejném duchu postupujte i u lázeňských procedur a své náušnice raději odložte.. Dokonce jsou známé případy, kdy například žluté zlato zčervená nebo jinak změní barvu. Dokonalým příkladem jsou malé děti, které často prodělají vysoké teploty. Nadměrné pocení a podávané léky mají obrovský vliv na změnu povrchu dětských náušnic.

Co dělat, když náušnice změní svou barvu?

Náušnice z mimořádně oblíbeného bílého zlata jsou povrchově upraveny rhodiem. Neznamená to však, že by u těchto šperků nemohlo dojít k jejich opotřebení. Současná situace a nabídka profesionálních klenotníků však dokáže skvěle reagovat a náušnice vám za menší poplatek mohou opětovně porhodiovat. Po tomto procesu se vaše náušnice opětovně rozzáří krásným kovovým leskem. Pokud potřebujete své šperky opravit, vyhledávejte výhradně taková zlatnictví, která disponují vlastní zlatnickou dílnou s odpovídajícím zázemím. Na těchto místech si totiž dokážou poradit s většinou oprav zlatých i stříbrných šperků. V neposlední řadě vám doporučujeme nechávat veškeré šperky odborně vyčistit a vyleštit u zkušeného odborníka, který je na čištění šperků řádně vybaven a má odpovídající zkušenosti.

Publikováno: 20. 10. 2020

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Nikola Vondrová