Jak nejlépe ochránit lak auta?

Kola dělají auto, ale je to právě perfektní lak, který dokáže proměnit jakýkoliv vůz k nepoznání. Pokud jste svého plechového miláčka opatřili zbrusu novým odstínem, případně si ho teprve nedávno dovezli ze salonu, jistě se vám bude hodit několik praktických tipů, jak nejlépe ochránit lak.

Opatřete auto wrap fólií

Zřejmě nejjistější způsob, jak ochránit lak auta, představuje fólie na auto. Kvalitní materiál odolá UV záření, bez problémů ho můžete podrobovat pravidelné očistné kúře v myčce, a dokonce i brousit a leštit. Polepené vozidlo vypadá jedinečně, a navíc je jeho lak efektivně chráněn za všech povětrnostních podmínek. Atestované wrap folie japonské výroby seženete například na tatechnix.cz. Oproti lakování jsou wrap folie levnější a realizace polepu trvá cca 2-3 dny. Volba motivu je čistě na vaší fantazii!

Ochrana laku pomocí vosku, sealantu a keramické ochrany

Pokud z nějakého důvodu odmítáte folii, můžete přistoupit ke klasickému způsob ochrany, tedy pomocí některého z mnoha speciálních přípravků. Kvalitní produkt zajistí, aby se lak krásně leskl a zároveň odpuzoval vodu i nečistoty. Cenově nejdostupnější jsou tuhé vosky, ovšem oproti ostatním přípravkům mají nejkratší trvanlivost. I ty nejlepší karnaubské vosky nevydrží aktivní déle než 3-4 měsíce. Delší dobou ochrany disponují sealanty – přípravky s vysokým obsahem chemických polymerů. Zdaleka nejúčinnější ochranu však nabízí keramika. Keramická ochrana vydrží v průměru 2-3 roky a lak díky ní získá samočisticí schopnost. Údržba je díky tomu mnohem jednodušší a časově nenáročná. Zcela odpadá voskování a stačí, když se karoserie čas od času omyje šamponem s neutrálním pH.

Publikováno: 03. 09. 2020

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Nikola Vondrová