Garnýže a jejich druhy: vyznejte se v bytovém prvku

Jak zútulnit interiér? Jednoduše – zainvestujte do záclon a závěsů. Jenže abyste je mohli pověsit, potřebujete garnýže, které instalujete nad okno v obývacím pokoji, ložnici nebo na chodbě. Jsou skvělým bytovým prvkem, který dokáže celkově ovlivnit prostor, i když zrovna nedrží žádnou dekorační látku. Vždyť jenom pověšením se opticky zvětšují malá okna.

Když garnýž, tak jednoho druhu

Vybrat si však takovou garnýž je někdy trochu problematické. Vždyť musíme vzít v potaz, že se na trhu nachází druhů garnýží víc než dost. Po výběru ideálního druhu však sázejte jen na něj (tedy alespoň v jedné místnosti) a nemíchejte „jablka s hruškami", ať interiér nepůsobí příliš kýčovitě. Při výběru garnýží je podstatné, aby šly ruku v ruce se zbytkem interiéru. Pokud máte zařízený pokoj do skandinávského stylu, vaše pozornost by se neměla upnout na rustikální garnýže. Spíše jděte cestou neviditelných kolejnic nebo cestou dřeva, které skandinávské země do svých interiérů běžně přidávají.

Jaké existují druhy garnýží?

Jak už bylo zmíněno, garnýží je jako máku. Dřevěné jsou vhodné do místností, ve kterých dominuje minimalismus nebo ž řečený skandinávský styl. Jsou velmi příjemné a tradiční, ne však nemoderní, proto se jich nemusíte obávat. Jen volte vhodnou délku, která bude mít dostatečnou nosnost. Kovové garnýže jsou zase trefou do černého v případě, že potřebujete dodat do interiéru masivní alternativy závěsů. Jsou totiž materiálově daleko stabilnější a mají tedy tím pádem i vyšší nosnost. Mezi stále oblíbenějšími druhy jsou kovové garnýže s kolejničkami, kdy se jedná vlastně o tradiční kolejničku bez kroužků. Jejich pojezd je plynulý, hodí se hlavně do interiéru, ve kterém se hodně hraje na detaily. Lze je totiž instalovat tak, že nepůjdou prakticky vidět. Výkřikem moderních technologií jsou elektrické garnýže, které jsou vhodné hlavně do místností s vysokými stropy a velkým množstvím velkých prosklených ploch.

Publikováno: 28. 07. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Nikola Vondrová