4 dobré nápady, jak v kanceláři ušetřit za tisk

Tiskárna je středobodem kanceláře, bez ní to zkrátka nejde. Ale jakmile se pravidelný tisk vymkne kontrole, výdaje enormně stoupnou a stanou se pro křehký firemní rozpočet neúměrnou zátěží. Přitom stačí dodržovat několik zcela logických opatření. Pokud máte pocit, že vás tisk stojí více, než je nutné, aplikujte je co nejdříve.

1. Analýza aktuálního stavu

Než se pustíte do ostatních opatření, udělejte si jasno ohledně stavu tiskáren, které ve firmě používáte. Průměrná životnost tiskárny činí cca 5 let, ale v praxi je mnohem důležitější míra opotřebení. Dojdete-li k závěru, že vaše stávající zařízení přesluhují, neváhejte s pořízením nových. Moderní tiskárny jsou obvykle úspornější a využívají tonery s vyšší výtěžností. Při výběru nové tiskárny zohledněte i cenu náplní, protože právě ty ovlivní výši vašich pravidelných výdejů ze všeho nejvíce. Pořídíte-li např. tiskárnu Epson, budete muset nakupovat tonery téže značky, případně kompatibilní tonery Epson.

2. Ohlídejte si, co se tiskne

Předpokládáme, že své zaměstnance a kolegy znáte osobně. Proto pro vás nebude problém kontrolovat, co se v kanceláři vytiskne. V tomto směru vám pomůže evidence tiskových úkonů, což je funkce, kterou disponují některé novější zařízení. Předejdete díky tomu tisknutí dokumentů pro osobní potřebu. Jakmile získáte kontrolu nad tím, co a kdy se tiskne, snadno vytvoříte souhrnnou analýzu a vyvodíte z ní závěry.

3. Otevřete dveře bezdrátovému tisku

Výběrem vhodného modelu tiskárny ušetříte nejen peníze, ale i čas a námahu. Přejděte na model, který umožňuje bezdrátový tisk – uživatelé jej budou moct používat i na dálku, a to i z dalších zařízení (tablety, smartphony).

4. Používejte kvalitní kompatibilní tonery

Alternativní náplně jsme již nakousli výše. Originální tonery jsou sice vysoce kvalitní, ale také neúměrně drahé. Nekvalitní „no name“ produkty pak zbytečným rizikem pro tiskárnu. Pokud však vsadíte na značkové alternativní tonery, ušetříte řádově desítky procent. Nezapomeňte vždy vybírat podle značky tiskárny – tzn. do tiskárny Xerox patří kompatibilní tonery Xerox apod.

Publikováno: 11. 12. 2019

Kategorie: Finance

Autor: Nikola Vondrová