Výroba krmítka pro ptáky

Výroba krmítek je neodmyslitelně spojena k blížící se zimou. Krmítka mohou mít různé tvary, velikosti i typy provedení. Co se týče jídla, můžete v obchodech koupit sypané směsi, nebo si připravte vlastní ze zahrádky. Také jsou výborné lojové koule se slunečnicovými semínky. Krmítko popsané níže v návodu je jednoduchá varianta, na které nepotřebujte nic speciálního. Rozměry jsou orientační, můžete si je klidně přizpůsobit podle sebe.

Nářadí, které budeme potřebovat:

Ruční pilku, pokosnici, akumulátorový šroubovák, pásová bruska nebo pilník na dřevo, brusný papír na houbičce, kladívko, hřebíky.

Materiál:

Krmítko může být z různorodých materiálů. Za nejlepší se považuje borové dřevo, které má dlouhou životnost kvůli obsahu pryskyřice. Vyrábějí se budky i z břízy. Často se používá jehličnaté dřevo, například smrkové, které je nejdostupnější.

Návod:

  1. V první fázi si uděláme čtvercové dno krmítka, které má rozměry 18x18 centimetrů. Pak nařežeme čtyři stejné desky. Tyto desky budou mít délku 18 centimetrů a budou vysoké 4 cm. Jedná se o boční stěny, které ke dnu přitlučeme. Tloušťku všech čtyř bočních stěn jsme si zvolili 2 cm. U tenčích rozměrů by se nám hřebíky špatně zatloukaly.

  2. Po složení dna i s jeho bočními stěnami, si vytvoříme hranol se závěsným háčkem. Délka hranolu není přesně daná, jen nesmí být delší než 26 cm. K hranolu připojíme závěsný háček. Pokud je háček zakončen špičkou nebo spirálou, stačí háček do dřeva zatlačit. Háček v krmítku složí pro zavěšování potravy pro ptáčky. Není tedy nezbytnou součástí.

  3. Když máme hranol hotový, šikmě k němu přitlučeme desky představující střechu, tak aby háček směřoval směrem dolů. Tyto dvě desky budou mít délku 26 cm. Tím lépe ochráníme krmení před sněhem nebo větrem.

  4. Uprostřed stříšky navrtáme otvor pro očko, aby se krmítko dalo pověsit na strom. Pro lepší stabilitu je dobré použít rovnou dvě očka, každé na jedné straně krmítka.

  5. Ke dnu krmítka natlučeme boční stěny. Tyto stěny budou dvě a postavíme je naproti sobě. Budou mít tvar obdélníku. Výška stěn by měla být více jak 18 cm.

  6. Pokud máme stěny krmítka připevněné ke dnu, stačí je již přitlouct ke stříšce. Dávejte si pozor, aby vám nikdy netrčely hřebíky, o které by se ptáci mohli poranit.

Nyní je krmítko hotové. Stačí ho jen pomocí drátu pověsit na strom, nasypat jídlo a sledovat, jak si ptáčci pochutnávají.

 

Publikováno: 03. 09. 2012

Kategorie: Ostatní

Autor: Nikola Vondrová