Rady a tipy

Vakcíny proti rakovině děložního čípku

Otázka: Z jakých vakcín proti rakovině děložního čípku si můžu vybírat?

Odpověď: Na českém trhu jsou k dostání pouze dvě vakcíny proti rakovině děložního čípku:

Cervarix

Tato vakcína je určená pro dívky a chlapce od 10 do 25 let. Čekají Vás tři dávky. První dávka se aplikuje ve zvolený den, druhá dávka následuje za 1 měsíc a třetí dávka se naočkovává za další 5 měsíců. Žádné další přeočkovávání nebylo stanoveno. Lékaři očekávají celoživotní ochranu.

I při tomto očkování nesmíte užívat antibiotika a být akutně nemocní. V den očkování by jste se měli vyhnout fyzické zátěži, dlouhodobému pobytu na sluníčku, zapomeňte na návštěvu sauny, solária a konzumaci alkoholických nápojů. Pro těhotné a kojící ženy toto očkování není vhodné. Nežádoucími účinky mohou být: bolestivost v místě vpichu, nevolnost, bolesti hlavy, svědění, vyrážka, horečka, únava, bolest svalů a kloubů.

Silgard

Tato vakcína se může aplikovat již od 9 let. Chrání organismus před rakovinou děložního čípku a genitálními bradavicemi. První dávka je aplikována ve zvolený den, druhá dávka za 2 měsíce a třetí dávka následuje za další 4 měsíce.

V den očkování by jste se měli vyhnout fyzické zátěži, dlouhodobému pobytu na sluníčku, zapomeňte na návštěvu sauny, solária a konzumaci alkoholických nápojů. Pro těhotné ženy není toto očkování vhodné. Pro kojící ženy je povolené. Nežádoucími účinky mohou být: modřina, vyrážka a otok v místě vpichu, bolestivost, zarudnutí, horečka a bolest končetin.

Lékaři doporučují očkování těchto vakcín ještě před zahájením sexuálního života. Očkování lze provést jak u dívek tak i chlapců. Od začátku tohoto roku lze očkovat  třináctileté dívky zcela zdarma. Všechny tři vakcíny budou mít plně hrazeny pojišťovnou, pokud první dávka bude podána nejdříve v den 13. narozenin a nejpozději v den 14. narozenin.

Nejste až tak \“nejmladší\“ a musíte si hradit vakcíny proti rakovině děložního čípku samy? Tady je menší přehled příspěvků od pojišťoven pro rok 2012:

VZP – 1 000 Kč (omezení – od 10 do 25 let)

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR – 1 500 Kč (dívky 10 – 25 let)

Vojenská zdravotní pojišťovna – 2 500 Kč (dívky 14 – 19 let)

Zaměstnanecká zdravotní pojišťovna – 5 000 Kč (dívky 12 -18 let)

Revírní bratrská pokladna – 4 000 Kč + třetí dávka zdarma (dívky 12 – 30 let)

Zdravotní pojišťovna Metal Aliance – 4 000 Kč + třetí dávka zdarma (dívky 14 – 18 let)