Statice: krásná rostlina, která zůstává svěží i po usušení

Máte doma volný keramický květináč a přemýšlíte nad tím, co si do něj asi zasadíte? Keramické mísy na květiny mohou poskytnout útočiště prakticky všem druhům pokojových nebo zahradních rostlin, je to ryze na vás. Za zvážení však stojí statice, což je ukrajinská kráska známu pro své barevné kvítky. A hodí se na podzim do suchých vazeb, protože vypadá i po usušení naprosto svěže a velmi skvostně.

Z dalekého Bulharska a Ukrajiny

Pokud bychom šli po stopách toho, jak se k nám statice dostala, došli bychom až do Bulharska, případně druhou cestou na Ukrajinu. V našich končinách je už dlouhé roky, ale jméno „statice” jí mnozí velice rychle odpárali. U nás se jí říká spíše „limonka” a, jak už bylo zmíněno, využívá se hlavně do suchých vazeb. Rostlinu rozpoznáte na první pohled. Tvoří totiž trsy poseté drobnými pestrobarevnými kvítky. Nelze říct, jestli se jedná o dlouhotrvající květinu nebo o jednoletku, záleží totiž na druhu, kterému nakonec dáte přednost. Ať už se ale rozhodnete pro jednoletku či pro déle žijící druh, v každém případě si ji zamilujete pro její nenáročnost.

Daří se jí hlavně v dobře propustné půdě

Keramické květináče budou skutečně tím nejlepším útočištěm, které limonce poskytnete. Navíc pokud bude květináč plný dobře propustné půdy, získáte si ji na svou stranu. Snažte se, aby rostlina měla neustále dostatečné množství živin, které ji udrží ve skvělé kondici. Přece chcete, aby její kvítky byly barevné a syté, nebo ne? Aby se statici skutečně dařilo, vyžaduje se, aby sídlila na teplém stanovišti. Pozor však na přímé sluníčko, to jí není příjemné.

Pouze jedno semeno

Pokud si budete chtít rostlinu zasít od semínka, pamatujte na jedno – vyséváme pouze jedno semeno do jedné nádoby. A to ideálně v dubnu až v květnu přímo do připravené půdy.

Publikováno: 30. 08. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Nikola Vondrová