Kdy je k „nezaplacení“ pojištění odpovědnosti?

Trh pojistných produktů praská ve švech. Pojistit se dá téměř cokoliv a v nabídce tuzemských pojišťoven nechybí ani poměrně netradiční pojištění, které využije jen hrstka zájemců. Opačná strana pomyslného seznamu patří produktům, které jsou (a to bez nadsázky) vhodné úplně pro každého. Bezesporu mezi ně patří pojištění odpovědnosti za škodu v běžném životě i pojištění odpovědnosti zaměstnance. Jejich smyslem je ochrana před škodami, které pojištěnec způsobí na zdraví či majetku dalších osob.

Rizika hrozí na každém kroku

Člověk si může dávat pozor, ale ani nejvyšší míra obezřetnosti nezajistí, aby dotyčný nikdy nezpůsobil škodu. Stát se může cokoli a obvykle stačí opravdu málo: například neopatrná manipulace se drahým zbožím nebo zkřížení trasy jinému lyžaři. Náhrada škody vás může vyjít velmi draho, a právě pojištění odpovědnosti za škodu může v takové situaci zachránit rodinné finance před katastrofou. Pojištění odpovědnosti za škodu využijete i v mnoha jiných případech – třeba když vytopíte sousedy nebo vaše dítě vběhne do cesty a způsobí dopravní nehodu. V těchto a dalších situacích hradní vzniklou škodu viník – respektive pojišťovna. Předpokladem je, že ke vzniku škody došlo k z nedbalosti a nikoliv úmyslně, v opilosti nebo pod vlivem omamných látek.

Za škodu nesete odpovědnost i v práci

Nejen v „běžném občanském životě“, ale také při výkonu profese – způsobíte-li škodu zaměstnavateli, odpovídáte za ní ve výši do 4,5násobku svého průměrného platu. V případě škody na svěřených hodnotách dokonce v plné výši. Opět se však můžete chránit prostřednictvím pojištění odpovědnosti pro zaměstnance. Konkrétní limity, míru spoluúčasti a výluky najdete v pojistné smlouvě vybraného produktu. Než pojištění odpovědnosti uzavřete, důkladně si ji přečtěte a zvažte, zda rozsahem pojistného krytí odpovídá vašim požadavkům.

Publikováno: 30. 05. 2020

Kategorie: Finance

Autor: Nikola Vondrová