Je pilotní průkaz dobrý nápad? Názor si musíte udělat sami

Tak dlouho jste se nudili, až vás napadlo, že si najdete nové hobby? Pokud vaše volba padla na létání – protože vlastnictví pilotního průkazu je v současné době „in“, pak vězte, že byste si měli předem ujasnit pár základních věcí.

Kdo se může stát pilotem?

V prvé řadě byste měli přijmout fakt, že létání není pro každého. Pilot by měl mít létání v krvi a musí umět zachovat chladnou hlavu v nestandardních situacích. Pokud panikaříte jen při představě, že vám začne v kokpitu blikat kontrolka, která by standardně blikat neměla, raději si nejdříve rezervujte klasický vyhlídkový let. Anebo rovnou pilotování na zkoušku – získáte představu, co pilotování obnáší a vyzkoušíte si základní dovednosti. Dalšími předpoklady potenciálního pilota jsou zdravotní způsobilost 2. třídy (letecká škola vyžaduje při zápisu osvědčení od lékaře) a minimální věk 16 let. Pozor, závěrečnou zkoušku lze vykonat až po dosažení 17 let.

Jak výcvik pilota probíhá?

Co má škola létání společného s autoškolou? Snad jen to, že kromě praktického výcviku budete muset vstřebat i spoustu teorie. Základy ještě před začátkem letového výcviku a zbylou část průběžně tak, abyste ji zvládli do absolvování zkoušek. Celkem se jedná o 100 hodin teoretické výuky a 45 hodin létání. Každá solidní letecká škola upravuje program na míru potřeb konkrétního žáka. Přesný letový plán si přizpůsobíte podle svých schopností a časových možností. Zkoušku teoretických znalostí složíte dle svého uvážení v průběhu praktického výcviku.

Do které letecké školy se přihlásit?

Kurz pilota soukromého letadla není sám o sobě levnou záležitostí, ale rozhodně byste si neměli školu létání vybírat pouze podle nejnižší ceny. Pamatujte, že kvalita výuky a svědomitý přístup instruktorů jsou mnohem důležitější než několik ušetřených tisícovek. Své o tom vědí špičkoví piloti z Blue Sky Service – renomované školy létání.

Publikováno: 01. 02. 2018 / Aktualizováno: 31. 07. 2023

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Nikola Vondrová

Tagy: pilotní průkaz | škola létání