Jaké jsou nejčastější chyby při výběru dalekohledu?

Každý si čas od času posteskne nad tím, že nemá po ruce dalekohled. Naprostá většina lidí doma nemá vůbec žádný. Na dovolené, ale i při víkendových toulkách přírodou může být k nezaplacení. Napadlo vás, že si jeden pořídíte? Ještě než si dalekohled objednáte, přečtěte si o nejčastějších chybách, kterých se laická veřejnost při nákupu dopouští.

Zvětšení jako rozhodující parametr

Nejen, když se právě snažíme vybrat dalekohledy, ale také v případě fotoaparátu nebo kamery se často mýlíme v tom, že nejlepší přístroje umožňují největší zvětšení. Což je omyl. Tedy ne, že by zoom nepatřil k důležitým parametrům – příliš velké zvětšení však vede k nestabilitě obrazu a mnohem náročnějšímu pozorování. Kdo velké zvětšení skutečně ocení, jsou především ornitologové a pozorovatelé letadel či noční oblohy.

Totožné parametry nenabízí stejnou kvalitu zobrazení

Narazili jste na dva dalekohledy se stejnými technickými parametry a podivujete se nad rozdílnými cenami? Zvětšení a průměr objektivu sice mohou být identické, ale v praxi to neznamená, že podávají stejně kvalitní obraz. Ten závisí na konstrukci optické soustavy, složení skla v čočkách, antireflexní vrstvě a dalších faktorech.

Dalekohled typu zoom jako univerzální řešení

Pokud vás napadlo, že si pořídíte univerzální dalekohled „pro všechny vzdálenosti“ a vybrali jste si model typu zoom, dobře si svůj záměr rozmyslete. Pro pozorování na menší až střední vzdálenosti může být dobrou volbou, v případě větší vzdálenosti však dochází k nezanedbatelné ztrátě kvality obrazu. Na delší vzdálenosti jsou proto nesporně lepší volbou dalekohledy s pevným zvětšením. Nákupní tip: Nechcete-li při výběru dalekohledu udělat chybu, obraťte se na prodejce, který sortimentu skutečně rozumí a doporučí vám vhodný model na na základě konkrétních požadavků. Dobrou volbou je e-shop idalekohledy.cz, kde si lze pořídit termovize, noční vidění a další techniku pro volný čas i profi využití.

Publikováno: 21. 04. 2021

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Nikola Vondrová