Rady a tipy

Jaké jsou nejčastější chyby při výběru dalekohledu?

Každý si čas od času posteskne nad tím, že nemá po ruce dalekohled. Naprostá většina lidí doma nemá vůbec žádný. Na dovolené, ale i při víkendových toulkách přírodou může být k nezaplacení. Napadlo vás, že si jeden pořídíte? Ještě než si dalekohled objednáte, přečtěte si o nejčastějších chybách, kterých se laická veřejnost při nákupu dopouští.

Zvětšení jako rozhodující parametr

Nejen, když se právě snažíme vybrat dalekohledy, ale také v případě fotoaparátu nebo kamery se často mýlíme v tom, že nejlepší přístroje umožňují největší zvětšení. Což je omyl. Tedy ne, že by zoom nepatřil k důležitým parametrům – příliš velké zvětšení však vede k nestabilitě obrazu a mnohem náročnějšímu pozorování. Kdo velké zvětšení skutečně ocení, jsou především ornitologové a pozorovatelé letadel či noční oblohy.

Totožné parametry nenabízí stejnou kvalitu zobrazení

Narazili jste na dva dalekohledy se stejnými technickými parametry a podivujete se nad rozdílnými cenami? Zvětšení a průměr objektivu sice mohou být identické, ale v praxi to neznamená, že podávají stejně kvalitní obraz. Ten závisí na konstrukci optické soustavy, složení skla v čočkách, antireflexní vrstvě a dalších faktorech.

Dalekohled typu zoom jako univerzální řešení

Pokud vás napadlo, že si pořídíte univerzální dalekohled „pro všechny vzdálenosti“ a vybrali jste si model typu zoom, dobře si svůj záměr rozmyslete. Pro pozorování na menší až střední vzdálenosti může být dobrou volbou, v případě větší vzdálenosti však dochází k nezanedbatelné ztrátě kvality obrazu. Na delší vzdálenosti jsou proto nesporně lepší volbou dalekohledy s pevným zvětšením.

Nákupní tip: Nechcete-li při výběru dalekohledu udělat chybu, obraťte se na prodejce, který sortimentu skutečně rozumí a doporučí vám vhodný model na na základě konkrétních požadavků. Dobrou volbou je e-shop idalekohledy.cz, kde si lze pořídit termovize, noční vidění a další techniku pro volný čas i profi využití.