Jak se poprat s výběrem terária pro hady?

Na velikosti záleží

Terárium pro hady je třeba vybírat s rozmyslem. Ideálně z tvrzeného skla nebo plastu a se speciální vrstvou, která brání odrazům světla. Hliníkové profily na všech hranách nejsou nutností, ale posilují celou konstrukci a zároveň působí jako ozdobný prvek.

Sama velikost terária se odvíjí od délky zvířete. Někteří hadi mají sotva půl metru, jiní dosahují trojnásobku. Minimální rozměr buňky by měl odpovídat rozměru plaza v nataženém stavu. Pravda, jen málokdy vidíte hada, jak leží napnutý jako struna, ale všemožné se zamotává a kroutí. Je to pro něj mnohem přirozenější. Ale pro dostatečný komfort v teráriu je třeba počítat s maximální mírou. Pokud by had musel být ve statické poloze a neustále narážel na stěny terária, může se velmi snadno dostat do stresu, být lehce agresivní, trpět nechutenstvím nebo mít potíže s kůží. Negativní vliv nervového vypětí je u zvířat stejný jako u lidí.

Standard pro plaza

Had je stejně jako želva nebo chameleon vcelku náročný na prostředí, ve kterém se dlouhodobě pohybuje.

Důležitá je především teplota, dostatek vlhkosti, velké množství zákoutí a kamenných převisů, kombinace souše a vody, drobné překážky, větve, oblázky. Mnohdy to vypadá, že se hadi téměř nehýbou, ale opak je pravdou. Neustále se protahují, proplétají a přesouvají. Brousí si kůži, otírají se o stěny a zem, procvičují netypicky tvarované tělo. Na jedné straně vlhké a parné prostředí, na druhé promyšlený systém větrání. Víc netřeba.

Publikováno: 30. 03. 2022

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Nikola Vondrová