Jak se poprat s výběrem terária pro hady?

Pro někoho jsou strašidelní, pro jiného slizcí, pro dalšího nebezpeční. A pak je tu spousta milovníků hadů, kteří si jejich přítomnost nepokrytě užívají. Jak je to ale se zařizováním terária, kde zvíře tráví většinu dne?

Na velikosti záleží

Terárium pro hady je třeba vybírat s rozmyslem. Ideálně z tvrzeného skla nebo plastu a se speciální vrstvou, která brání odrazům světla. Hliníkové profily na všech hranách nejsou nutností, ale posilují celou konstrukci a zároveň působí jako ozdobný prvek.

Sama velikost terária se odvíjí od délky zvířete. Někteří hadi mají sotva půl metru, jiní dosahují trojnásobku. Minimální rozměr buňky by měl odpovídat rozměru plaza v nataženém stavu. Pravda, jen málokdy vidíte hada, jak leží napnutý jako struna, ale všemožné se zamotává a kroutí. Je to pro něj mnohem přirozenější. Ale pro dostatečný komfort v teráriu je třeba počítat s maximální mírou. Pokud by had musel být ve statické poloze a neustále narážel na stěny terária, může se velmi snadno dostat do stresu, být lehce agresivní, trpět nechutenstvím nebo mít potíže s kůží. Negativní vliv nervového vypětí je u zvířat stejný jako u lidí.

Standard pro plaza

Had je stejně jako želva nebo chameleon vcelku náročný na prostředí, ve kterém se dlouhodobě pohybuje.

Důležitá je především teplota, dostatek vlhkosti, velké množství zákoutí a kamenných převisů, kombinace souše a vody, drobné překážky, větve, oblázky. Mnohdy to vypadá, že se hadi téměř nehýbou, ale opak je pravdou. Neustále se protahují, proplétají a přesouvají. Brousí si kůži, otírají se o stěny a zem, procvičují netypicky tvarované tělo. Na jedné straně vlhké a parné prostředí, na druhé promyšlený systém větrání. Víc netřeba.

Publikováno: 30. 03. 2022

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Nikola Vondrová