Jak na bolest bříška u novorozence? Důvodem dětské koliky může být intolerance laktózy

Jak utišit miminko, které intenzivně pláče? Dětská kolika je problém pro cca 20 – 25 % (některé zdroje udávají 10 – 35 %) dětí a postihuje chlapce i děvčátka, obvykle v období mezi 2. až 3. měsícem života. Nepříjemné stavy trvají až několik hodin a zoufalí rodiče jsou během nich naprosto bezradní.

Co je dětská kolika?

Dětská či kojenecká kolika je syndrom poruchy chování kojence. K typickým příznakům patří neutišitelný křik, pláč a neklid bez zjevného důvodu. K záchvatům pláče nejčastěji dochází v prvních týdnech až měsících života miminka a zpravidla trvají několik hodin denně. Opakují se cca 3 – 4 krát týdně, a to v relativně pravidelnou denní dobu. Opakované bolesti břicha mohou přetrvávat i do pozdějšího věku.

Jaké jsou příčiny dětské koliky?

Příčiny dětské koliky bývají různé a často je nelze přesně identifikovat. Důvodem těžkostí může být nevhodná strava kojence či matky, ale také onemocnění (např. parazitické či virové) a v neposlední řadě psycho-sociální faktory – nevyrovnaný vztah mezi dítětem a matkou, její úzkostlivost a nervozita, případně celková disharmonie domácnosti, kterou malé děti citlivě vnímají. A konečně intolerance laktózy, která souvisí s odlišným mikrobiálním osídlením střev. Kolika bývá provázena gastrofageálním refluxem.
Dojde-li rodič k podezření, že by jeho dítě mohlo trpět kojeneckou kolikou, měl by se neprodleně dostavit k dětskému lékaři a podrobit miminko důkladné anamnéze.

Jak probíhá terapie?

Vhodný způsob medikace doporučí lékař na základě výsledků vyšetření. V praxi se může jednat o výživová opatření – např. vyloučení některých potravin mající nadýmavý charakter (brokolice, květák, cibule...), případně těch, které jsou vedeny jako silné alergeny (vejce, ořechy, sója...). Někdy pomáhá i vyloučení mléka a mléčných výrobků, v případě intolerance laktózy pak změna klasického mléka za variantu bez laktózy nebo přidání speciálních výživových doplňků pro podporu hydrolýzy laktózy. Zdaleka nejúčinnější prevencí dětské koliky je harmonický vztah mezi matkou a dítětem.

Publikováno: 11. 12. 2019 / Aktualizováno: 12. 06. 2023

Kategorie: Zdraví a lifestyle

Autor: Nikola Vondrová