Jak kreativně zabavit děti, aby netrávily čas online?

Současná generace dětí, tedy těch, které se narodily po roce 2010, je nazývána generací alfa. Stejně jak předchozí generace Z jsou dítka označovány za digitální domorodce a s všudypřítomnými dotykovými obrazovkami si rozumí lépe než kdokoliv jiný. Kdekdo namítne, že doba je zkrátka taková, ovšem je čistě a jenom na rodičích, jakým způsobem ratolesti ve volném čase zabaví – a jestli pro ně vymyslí i jiné, mnohem kreativnější činnosti. Máme pro vás tipy, jak prcky z virtuálního světa alespoň trochu odstřihnout.

​Hrajte s dětmi deskové hry

Za dob našeho dětství byla nabídka deskovek velmi omezená. Měli jsme Člověče, nezlob se, Dostihy a sázky a několik dalších kousků. Dnes bychom mohli deskové hry přehrabovat vidlemi. Těch kvalitních jsou minimálně desítky, ne-li stovky. Pár si jich pořiďte a čas od času je vytáhněte ze skříně. Vaše děti budou mít radost, že se jim věnujete a vy se alespoň na chvíli vrátíte do bezstarostného dětství. Společně strávený čas je ten nejlepší!

​Tvoření zabaví i rozvíjí

Děti snadno zabavíte tak, že jim zadáte tvořivý úkol. Například mohou poskládat jednoduché origami z papíru. Na internetu je návodů víc než dost, a když je inspirujete skládačkou, kterou pro ně sestavíte vy, nadšeně se pustí do díla. Kreativní tvoření může mít spoustu podob a jednou z nich je i samotvrdnoucí hmota. Dětičky z ní vymodelují pohádkové postavy, zvířátka nebo něco úplně jiného, co jim zrovna přijde na mysl. Zaručeně se u toho skvěle pobaví.

Nejen pro větší děti jsou velkým lákadlem malířská plátna. Dá se na ně malovat vodovkami, temperkami i akrylovými barvami a výsledek vypadá mnohem lépe než na běžném tvrdém papíře. Nejpovedenější obrázky pak rovnou putují na stěnu.

​Zapojte děti do chodu domácnosti

Zatímco my dospělí vnímáme úklid a aktivity, které nějakým způsobem souvisí s péčí o domácnost, jako pořádnou otravu, děti na ně hledí docela jinou optikou. Když je rafinovaně zapojíte, ušetří vám trochu práce, zabaví se a vybijí přebytečnou energii. Školáci bez problémů zvládnou vysávání, úklid na zahradě a spoustu dalších věcí. Důležitá je motivace – třeba právě společné hraní deskovek, až bude vše hotovo.

Publikováno: 02. 12. 2021

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Nikola Vondrová