Froté bavlna: v čem se liší od té klasické

Froté luxusní ručníky a osušky patří mezi základní vybavení každé domácnosti. Proč jsou ale froté župany a další textilie tak oblíbené? V čem je froté materiál odlišný od klasické bavlny? Pojďte se s námi podívat na základní fakta.

Bavlna jako nadčasový materiál

Pokud sháníte tkaninu, která se vyznačuje výbornou savostí, hypoalergenními vlastnostmi, a také stálobarevností a odolností, bavlna je jasná volba. Tento produkt bavlníku se sklízí již po mnoho generací v mnoha částech světa. Pro jeho výrobu není nutná tvorba syntetických vláken, jedná se o zcela přírodní plodinu, která je původní pro Střední Ameriku. Dnes je ale samozřejmě její pěstování rozšířeno po celé zemi. Lze očekávat, že i v budoucnosti se pro své výborné vlastnosti bude bavlník hojně pěstovat.

Proč právě bavlnu?

Když si vybíráte osušky, ručníky a župany, jistě přemýšlíte, jaký materiál zvolit. Bavlna je jasná volba z mnoha důvodů. Je cenově nejdostupnější, a přesto získáváte produkty, které jsou vysoce odolné a krásné. Bavlna se vyznačuje také tím, že je pružná a příjemná na dotek. Ať již budete ručníky sušit v sušičce, nebo je necháte volně plápolat ve větru, vždy bude materiál rychle schnout a nebude se krčit. Ručníky budou krásně měkké a příjemné na dotek.

V čem se liší froté bavlna?

Při výrobě ručníků a županů z bavlny se postupuje rozdílně než při tvorbě oděvů. Vzniká tak speciální tkanina zvaná froté. O co se vlastně jedná? Froté je smyčková tkanina, která vzniká trojrozměrným tkaním. Třetí rozměr je vždy tvořen kličkami z osnov nití nad nebo pod plochou, kde se tvoří základní tkanina. Výsledek je pak vyšší savost než u klasického bavlněného materiálu. Bavlněné příze jsou tak oblíbené zejména pro tvorbu domácího textilu.

Froté bavlna má své nezastupitelné místo například při použití pro ručníky nebo župany.

Publikováno: 28. 09. 2021

Kategorie: Móda a krása

Autor: Nikola Vondrová