Druhý trimestr těhotenství – čas užít si konečně požehnaný stav

 „Kdy se už objeví dvě čárky na těhotenském testu?“ „Konečně! Ale nepotratím v prvních týdnech jako kamarádka?“ Začátky těhotenství jsou velmi náročné a někdy vinou různých okolností dojde k samovolnému potratu, proto je vstup do čtrnáctého týdne těhotenství malou oslavou. Samozřejmě žádná gravidní žena ještě nemá vyhráno, ale ve druhém trimestru rapidně klesají související rizika a nastává období, které je z celého těhotenství nejzajímavější. A také nejklidnější, kdy si žena může doopravdy užít svůj požehnaný stav. Co čekat v průběhu druhého trimestru?

Nejen kila navíc

Konec prvního trimestru se může oslavit, protože od začátku čtrnáctého týdne se významně snižuje riziko samovolného potratu. Je to čas, který vyzývá k oznámení požehnaného stavu rodině a všem přátelům. Co ještě neopominout ve druhém trimestru? Rozhodně nákupy, protože kila teď letí nahoru a bříško roste nejrychleji, protože miminko se nachází ve vývojovém spurtu. Ženy by ale neměly rovněž zanevřít na pravidelný pohyb v podobě každodenních procházek nebo plavání. Zůstat aktivní znamená také lépe zvládnout samotný porod a příchod miminka.

Vyšetření ve druhém trimestru

A co se děje uvnitř dělohy? Plodu se právě vyvíjejí vnitřní orgány, od 24. týdne má miminko šanci na přežití, tvoří se plíce, játra, ledviny nebo pohlavní orgány. Děťátko má oči, uši a rty, které vypadají jako u novorozence. O tom, jak probíhá vývoj v jednotlivých týdnech se lze přesvědčit na specializovaných webových stránkách Modrý koník. Tam se také každá těhotná žena dozví podrobnosti o velkém ultrazvuku, který proběhne v tomto období, a patří mezi nejzásadnější z celého těhotenství.


Radost z těhotenství

Co dalšího je důležité v průběhu druhého trimestru? Pohoda, klid a radost z očekávání. Opravdu, čtvrtý, pátý a šestý měsíc jsou ideální pro zařizování posledních záležitostí, dokud netrápí těhotnou zdravotní obtíže nebo nemotornost, k tomu si může doopravdy užít své těhotenství a dávat jej patřičně najevo. Doporučuje se užívat si radostí, na které nebude po porodu čas, také spánku, kterému ještě nebrání příliš velké břicho ani nutkavé pocity k močení při sestupování miminka do nitra pánve ve třetím trimestru a ve dnech před porodem.

Publikováno: 05. 09. 2023

Kategorie: Zdraví a lifestyle

Autor: Jana Novotná