Co by nemělo chybět v žádné dílně?

Mít svůj pracovní kout je přáním každého kutila a přítomnost kvalitního vybavení s tím jde ruku v ruce, jak se říká. Ačkoliv dokupování dle potřeb a projektů, do kterých se pustíme, je přirozené a nevyhneme se mu, nějaké základní stavební kameny bychom si měli pohlídat již při prvotní tvorbě interiéru. Co k takové nezbytné výbavě patří?

Pracovní plocha

Mít dostatečný prostor pro práci je základ. Pracovní stoly jsou proto jednou z nejdůležitějších součástí dílny a tím pádem úplně to první, co bychom vůbec měli řešit. Na trhu najdeme mnoho variant, které se na první pohled mohou zdát jako ideální řešení například pro malé prostory. Řeč je o skládacích pracovních stolech, které však v žádném případě nemohou nahradit poctivý a bytelný ponk nebo jeho kovové alternativy. Zásadou číslo jedna při práci je stabilita, kterou skládací pracovní plocha nemůže nikdy plnohodnotně nabídnout. Přitom jak pro přesnost práce, tak pro bezpečnost je stabilita pracovní plochy velmi důležitá. Mysleme na to při výběru. Šetřit v této oblasti se nevyplácí.

Svěrák

Se stabilitou souvisí a mnohé pracovní úkony se bez něj neobejdou. Jak vybrat ten správný? Na výběr je ze dvou základních typů zvaných York a Kasper. Rozdíl je v upevnění čelistí, respektive jejich mobilitě. U Yorku se pohybuje přední část a u Kaspera naopak zadní. Vyšší pevnost se obecně přisuzuje spíše konstrukci Kasper, ale zároveň je nutné se při této volbě připravit na vyšší náklady za pořízení. York může nabídnout vyšší flexibilitu, která se při potřebě natočit pracovní prostor taktéž v některých případech hodí. Pokud hodláte pracovat i se zakulaceným materiálem, nezapomeňte na speciální násady pro čelisti svěráku.

Po práci...

… legraci. Ale ještě předtím vše uložit. Dostatečné úložné prostory v dílně proto také nesmí chybět. Kromě bytelné skříně na nářadí najdou využití i magnetické plochy v okolí pracovní plochy na drobnější nářadí či součástky a využít stěny můžeme i v případě závěsných skříněk, které jsou praktickým využitím jinak nevyužitelného prostoru nad hlavou. Doporučit lze například i závěsné systémy pro tyče zahradního náčiní, kde bude mít každá své místo a nebude překážet v prostoru, kterého většinou v dílenských prostředí moc nazbyt není.

Publikováno: 10. 07. 2021

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Nikola Vondrová