Čalouníci jsou nedostatkovým zbožím. O jejich práci je zájem, vydělávají slušně

Rozhodujete se o své budoucnosti a vybíráte střední školu? Anebo jste už dávno zapadli do soukolí pracovního procesu, ale nebaví vás stávající job? Pokud vás srdce táhne k řemeslům, nenechte se dlouho pobízet. V dnešní době se může mít zručný řemeslník lépe než vysokoškolák. Stačí si vybrat obor, po kterém je poptávka. Třeba čalounění – povrchová úprava materiálů a prostorů potažením přírodními či umělými materiály.

Proč se stát čalouníkem?

Obchodní řetězce jsou plné pěkného nábytku za dobrou cenu. To však mnoha lidem nestačí a poohlíží se po osobitějších kouscích. Do popředí se proto dostává zakázková výroba, které je o poznání dražší, ale nechybí jí punc exkluzivity. Problém spočívá ve vytíženosti čalouníků – mají práce nad hlavu a většinou se zabývají renovací historického nábytku. Berte to jako skvělou příležitost pro budoucí uplatnění. O práci nebudete mít nouzi a dostanete za ni adekvátně zaplaceno. Pokud si vygooglíte průměrný plat čalouníka, zjistíte, že momentálně (2019) činí cca 21 200 Kč (v hrubém). Mistr v dílně však vydělává o poznání více a umělecký čalouník má ještě vyšší příjem.

Do školy nemusíte, studiu se nevyhnete

Dobrá zpráva je, že se čalouníkem můžete stát i bez výučního listu. Vystačíte si s volnou živností. V každém případě se budete muset seznámit s materiály a jejich vlastnosti, technologiemi a související problematikou. Zároveň se nevyhnete investici do specializovaných šicích/prošívacích strojů. A co se týče materiálů, jako jsou potahové látky či polyuretanová pěna, vše je běžně dostupné u specializovaných prodejců. Poohlédnout se můžete například v e-shopu calounickymaterial.cz, kde sežnete také levné molitanové desky, lepidla, ozdobné hřebíky, pružiny a veškeré další komponenty, které byste mohli při práci potřebovat.

Publikováno: 12. 08. 2019

Kategorie: Podnikání a práce

Autor: Nikola Vondrová