Alkoholismus není jen problémem moderní společnosti

Příliš velká tolerance k pivu a vínu? Až moc levná sklenka alkoholu? Přesně tyto otázky rezonují moderní společností, protože alkoholismus je tématem, které je neustále otevřené. Cestu si přitom může najít i k těm, kdo si s alkoholem nikdy příliš nezadali. Řeší však vleklé problémy s rodinou nebo mají příliš mnoho stresu v práci. Spouštěčem může být spoustu různých faktorů a je na odbornících, aby dostali situaci zpět pod kontrolu. Bez vhodné pomoci, a především pak i vůle samotného pacienta je odvykání alkoholismu vlastně zcela nemožné.

Jak se pozná závislý člověk?

Neustálé navyšování tolerance až do bodu, kdy jedna lahev na celý večer už nestačí. I takové mohou být příznaky alkoholismu. Projevují se i zanedbáváním koníčků, rodiny nebo zaměstnání. Vše, co bylo dosud v životě důležité, se dostává na druhou kolej. Až za plnou lahev, která je tu vždy připravena na stole. Craving neboli obrovská chuť se napít bez ohledu na to, aby konzument myslel na budoucí následky, sem patří samozřejmě také. Alkohol dostane roli náplasti na špatnou náladu, pocit úzkosti, nadměrný stres a tak podobně. Léčba je možná a pod dozorem odborníků má také velkou naději na úspěch. Pokud si však pacient nepřipustí problémy a tvrdí, že je vše vlastně v pořádku, nemusí mít pomocná ruka vůbec žádný efekt.

Vyhledat léčbu dřív, než bude pozdě

Pravdou však zůstává, že v naší zemi vyhledá specialisty až ten, kdo se už nachází v poměrně těžkém stádiu závislosti. O tom, jak závažný problém se vlastně řeší, nerozhoduje jen to, kolik alkoholu vypije v průměru pacient za den, týden či měsíc. Léčba závislosti na alkoholu sleduje psychologickou stránku věci. Co přesně je oním spouštěčem nadměrné konzumace, jaké podněty ji vyvolávají? Ne vždy je tedy nutný pobyt v léčebně. Nabízí se i terapie pod zkušeným dohledem nebo medikace.

Publikováno: 25. 09. 2021

Kategorie: Zdraví a lifestyle

Autor: Nikola Vondrová